Larinksin skuamöz hücreli karsinomlarında epitelyal mezenkimal geçiş belirteçleri olan e-kaderin ve β-katenin'in prognostik rolü
Prognostic role of e-cadherin and β-catenin which is epithelial mesenchymal transition markers in squamous cell carcinomas of the larynx
  1. Tez No: 645338
  2. Yazar: FATİH KULA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE YURDAKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Larinks kanserleri, üst hava yolu traktında oral kavite kanserlerinden sonra en sık görülen ikinci neoplazmdır. Larinks kanserlerinin çoğunluğunu, %85 ile %95 oranında skuamöz hücreli karsinomlar oluşturmaktadır. Son yıllarda ortaya çıkan kanıtlar, EMT'nin kanser progresyonu ve metastazında da önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Hücre membranı üzerindeki E-kaderin ve β-katenin bağlantısı; EMT, hücre motilitesi ve tümör metastazını engellemek için hücresel adezyonu koruyarak tümör progresyonunu önlemektedir. Bu çalışmaya, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'nda 2011-2019 yılları arasında, skuamöz hücreli karsinom tanısı almış olan 35 adet olgu ve 35 adet non-neoplastik larinks biyopsi örnekleri dâhil edilmiştir. Laringeal skuamöz hücreli karsinom olgularında E-kaderin ve β-katenin'in immünhistokimyasal ekspresyonları araştırılmıştır. Çalışmamızda E-kaderin skoru ile lokalizasyon, grade, T evresi, TNM evresi ve perinöral invazyon varlığı arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. N1-2 olgular ve lenf nodu metastazı olan olgularda daha düşük membranöz E-kaderin ekspresyonu görülmüş olup bu değişim istatistiksel olarak anlamlı düzeye ulaşmamıştır. β-katenin skoru en yüksek supraglottik, en düşük transglottik olgularda görülmüş, β-katenin skoru ile lokalizasyon arasında anlamlı bir ilişki gözlenmemiştir. β-katenin skoru yüksek histolojik grade, ileri T evresi, ileri N evresi, ileri TNM evresi, lenf nodu metastazı ve perinöral invazyon varlığı olan olgularda daha yüksek bulunmuştur. Bu parametreler arasında ise yüksek histolojik grade ve perinöral invazyon varlığı ile artmış sitoplazmik β-katenin ekspresyonu arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmıştır (sırasıyla p=0,006-p=0,040). Sonuç olarak bu çalışmada artmış sitoplazmik β-katenin ekspresyonunun negatif prognostik faktörler ile benzer özellik gösterdiği, düşük membranöz E-kaderin ekspresyonunun ise yüksek N evresi ve lenf nodu metastazı ile ilişkili olabileceği ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Larynx cancers are the second most common neoplasm in the upper respiratory tract after oral cavity cancers. The majority of laryngeal cancers comprise 85% to 95% squamous cell carcinomas. Evidence from recent years shows that EMT also plays an important role in cancer progression and metastasis. The connection of E-cadherin and β-catenin on the cell membrane prevents tumour progression by preserving cellular adhesion to inhibit EMT, cell motility and tumour metastasis. In this study, 35 cases diagnosed with squamous cell carcinoma and 35 non-neoplastic larynx biopsy samples were included in Zonguldak Bülent Ecevit University Faculty of Medicine, Department of Pathology between 2011-2019. Immunohistochemical expressions of E-cadherin and β-catenin in laryngeal squamous cell carcinoma cases were investigated. In our study, no significant correlation was found between E-cadherin score and localization, grade, T stage, TNM stage and presence of perineural invasion. In N1-2 cases and cases with lymph node metastasis, reduced membranous E-cadherin expression was observed and this change did not reach a statistically significant level. β-catenin score was seen in the highest supraglottic and lowest transglottic cases, but no significant relationship was observed between β-catenin score and localization. β-catenin score was higher in patients with high histological grade, advanced T stage, advanced N stage, advanced TNM stage, presence of lymph node metastasis and perineural invasion. Among these parameters, increased cytoplasmic β-catenin expression was found statistically significant relationship between the high histological grade and presence of perineural invasion (p=0,006-p=0,040, respectively). As a result, in this study it was stated that increased cytoplasmic β-catenin expression has similar characteristic with negative prognostic factors and expression of reduced membranous E-cadherin may be associated with high N stage and lymph node metastasis.