Bir yıl içerisinde doğum yapmış kadınlar ile 50 yaş üstü kadınların doğum algılarının karşılaştırılması
The comparison of birth perceptions of women giving a birth in the last one year and women over the age of 50
  1. Tez No: 645427
  2. Yazar: FERİDE ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA DENİZ SAYINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Amaç: Ülkemizde doğumlarda özellikle son 30 yılda önemli değişiklikler yaşanmıştır. Doğumlarda yaşanan bu değişimler haliyle ebelerin doğumda ki rollerinin de değişimine yol açmıştır. Bu çalışmada ki amacımız; son bir yıl içerisinde doğum yapmış kadınların doğum deneyimleri ile 50 yaş üstü ve en az bir doğum yapmış kadınların ilk doğum deneyimlerinin onlarda nasıl bir etki bıraktığını karşılaştırarak „eski doğumlar ile yeni doğumların‟ arasında ki farklılıkları araştırmaktır. Yöntem: Araştırma, 01.11.2019-31.01.2020 tarihleri arasında Kütahya il merkezinde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Kütahya il merkezinde ikamet eden son bir yıl içinde doğum yapmış kadınlar ve 50 yaş üstü olup en az bir doğum yapmış kadınlar oluşturmaktadır. Son bir yıl içerisinde doğum yapmış kadınlar grubunu 339 kişi, 50 yaş üstü kadınlar grubunu ise 375 kişi oluşturmuş olup toplam 714 kişi ile görüşülmüştür. Veriler, katılmaya gönüllü olan kadınlardan yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. Katılımcılara Travmatik Doğum Algısı Ölçeği ve Katılımcı Tanıtım Formu doldurulmuştur. Anket yoluyla toplanmış veriler IBM SPSS Statistics 21 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Background: In Turkey, significant changes have occurred in deliveries, especially in the last 30 years. These changes in the deliveries have naturally led to the change in the roles of midwives in delivery.This study aims to analyse the differences between 'old births and new births' by comparing the birth experiences of women who gave birth in the last one year and the first birth experiences of women over 50 years old giving at least one birth. Method: The research was carried out in the city centre of Kütahya between the dates of 01.11.2019 and 31.01.2020. The population of the study consisted of women who gave birth in the last one year and women over the age of 50 giving at least one birth.The group of women giving birth in the last one year consisted of 339 people, and the group of women over 50 consisted of 375 people, and a total of 714 people were interviewed. Face-to-face interview was conducted with the help of Traumatic Birth Perception Scale and Participant Introduction Form to collect the data from the women who had consent to participate in the study. The data collected through questionnaires were analysed using a statistics program.