Egzersiz katılımcılarının özyeterlik, umut ve iyilik halinin incelenmesi
Examination of self efficacy, hope, and well being of exercise participants
- Tez No: 645444
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Beden eğitimi ve spor amaçlı egzersizin fiziksel olduğu kadar, sosyal, duygusal ve zihinsel sağlığın korunması ve geliştirilmesinde bir araç olarak kullanıldığı görülmektedir. Bu çalışmanın, bütünsel sağlık ve esenliğin sağlanması, korunmasında belirleyiciliği genel kabul gören özyeterlik, umut ve iyilik hali parametreleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışma gurubunu, İstanbul ilinde ikamet eden 18- 60 yaş arasında CrossFit, Fitness ve Pilates egzersizi uygulayan 277 Katılımcıdan oluşmaktadır. Katılımcılara ait bilgiler, Kişisel Bilgi Formu, Genel Özyeterlik, Bütünleyici Umut ve Perma İyilik Hali Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Analizler SPSS 25.0 kullanılarak analiz edilmiştir. Çarpıklık (skewness) ve basıklık (kurtosis) değerleri hesaplanmış ±1.18 aralığında olduğu bulunmuştur. T-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi, POST-HOC analizleri uygulanmış ayrıca ölçekler arası doğrulayıcılığının sınanması amacı ile doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is seen that exercise for physical education and sports is used as a tool in the protection and development of social, emotional and mental health as well as physical. The aim of this study is to examine the relationship between the parameters of self-efficacy, hope and well-being, which are generally accepted in determining and maintaining holistic health and well-being. The study group consists of 277 Participants who practice CrossFit, Fitness and Pilates exercises between the ages of 18 and 60, living in Istanbul. The information about the participants was obtained by using the Personal information form, General Self-Efficacy, Development and Validation of an Integrative Scale to Assess Hope and Perma Hope scale. Skewness and kurtosis values were calculated to be within the range of ± 1.18. T-test, one-way variance analysis (ANOVA), Pearson Moments Product Correlation Analysis, POST-HOC analysis were applied, and linear regression analysis was applied to test the verification of the scales.