Spinal kord hasarı olan bireylerde spinal dizilim ile gövde kas kuvveti, oturma dengesi ve fonksiyonellik arasındaki ilişkinin incelenmesi
İnvestigation of the relationship between spinal alignment and trunk muscle strength, sitting balance and functionality in individuals with spinal cord injury
- Tez No: 911241
- Danışmanlar: DOÇ. BİHTER AKINOĞLU, PROF. DR. NEBAHAT SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada spinal kord hasarı olan bireylerde spinal dizilim ile gövde kas kuvveti, oturma dengesi ve fonksiyonellik arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlandı. Çalışmaya spinal kord yaralanması (SKY) olan (nörolojik seviyesi T7 ve altında, Asia Bozukluk Skalası (ABS) A ve B, yaş: 38,93±14,43) toplam 46 birey dahil edildi. Bireylerin oturma postüründeki spinal dizilimi DIERS Formetrik Fonksiyonel Omurga ve Postür Analiz Sistemi ile (DIERS International GmbH, Schlangenbad, Almanya), gövde kas kuvvet değerlendirmesi DIERS-Myoline İzometrik Kas Kuvvet Analiz Sistemi (DIERS International GmbH, Schlangenbad, Almanya) ile yapıldı. Gövde denge değerlendirmesi Gövde Kontrol Testi (GKT), Oturmada Fonksiyon Testi (OFT) ve Modifiye Fonksiyonel Uzanma Testi (MFUT) ile, günlük yaşamdaki fonksiyonellik ve bağımsızlık düzeyi Omurilik Yaralanması Bağımsızlık Ölçeği (OYBÖ)-III ile değerlendirildi. Tüm ölçümler arasındaki ilişkiler korelasyon katsayısı kullanılarak incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the relationship between spinal alignment and trunk muscle strength, sitting balance and functionality in individuals with spinal cord injury. A total of 46 individuals with spinal cord injury (SCI) (neurological level T7 and below, Asia İmpairment Scale (AİS) A and B, age: 38.93±14.43) were included in the study. The spinal alignment of the individuals in sitting posture was performed with DIERS Formetric Functional Spine and Posture Analysis System (DIERS International GmbH, Schlangenbad, Germany) and the trunk muscle strength assesment was performed with DIERS Myoline Isometric Muscle Force Analysis System (DIERS International GmbH, Schlangenbad, Germany). Trunk balance assessment was evaluated with Trunk Control Test (TCT), Function in Sitting Test (FİST) and Modified Functional Reach Test (MFRT) and the level of functionality and independence in daily life were evaluated with the Spinal Cord Independence Measure (SCİM)-III. The relationships between all measurements were examined using the correlation coefficient.