Farklı azot dozu uygulamalarının cin mısırında dane verimi, bazı agromorfolojik karakterler ve dane patlama özelliklerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effects of different nitrogen dose applications on grain yield, some agromorphological characters and popping properties of popcorn
- Tez No: 645477
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK TOKLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma, 2019 yılında, Çukurova Üniversitesi, ana ürün mısır yetiştirme sezonunda, iki cin mısırı çeşidi (Baharcin ve R997) ile, 6 farklı azot dozu uygulanarak (0, 10, 15, 20, 25, 30 kg N/da), bölünmüş parseller deneme desenine göre, 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, farklı azot dozu uygulamaları arasındaki farkın, bitki boyu, ilk koçan yüksekliği, sap kalınlığı, koçan uzunluğu, koçanda dane sayısı, tek koçan ağırlığı, koçanda dane ağırlığı,bin dane ağırlığı, dane verimi, ve patlama hacmi; cin mısırı çeşitleri arasındaki farkın, koçan çapı vebin dane ağırlığı; azot dozu x çeşit interaksiyonunun isekoçan uzunluğu yönünden istatistiki olarak önemli olduğu saptanmıştır. Cin mısırı çeşitlerinin farklı azot dozlarına tepkileri farklı olmuş, Baharcin çeşidinde en yüksek dane verimi 20 kg/da N dozundan elde edilirken, R997 çeşidinde 30 kg/da N dozundan elde edilmiştir. Bu durum farklı çeşitlerin azot kullanım etkinliğinin farklı olduğunu ve azotlu gübre uygulamalarında bu durumun göz önünde bulundurulması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with 3 replications, according to split plotdesign by treatment of 6 different nitrogen doses (0, 10, 15, 20, 25, 30 kg/da N) with two Popcorn varieties (Baharcin and R997) in the main crop growing conditions ofÇukurova University, in 2019. According to the results,significant differences detected between the different N doses for the plant height, first ear height, stem diameter, ear length, number of kernels per ear, weight of per ear, grain weight per ear, 1000 grain weight, grain yield and the popping volume while, significant differences between the varieties for ear width and 1000 grain weight and significan N dose x variety interaction determined for ear length. The response of the popcorn varieties found to be different as highest grain yild was obtained from the 20 kg/da N treatment for Baharcin variety while, highest grain yield obtained from the 30 kg/da N treatment for R997 variety. This situation reveals that the nitrogen use efficiency of different varieties is different and this should be taken into account in nitrogen fertilizer applications.