On the Low Lagrangian formulation of Poisson Vlasov equations
Poisson Vlasov denklemleri için Low Lagrangian'a dair
- Tez No: 645485
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER ABADOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada Vlasov-Poisson denklemlerinin Low Lagranjiyen formulasyonuyla ilişkili iki problem çözülmüştür. Birinci problem Low Lagrajiyenin üzerinde tanımlı olduğu uzaya ilişkindir. Low Lagranjiyenin konfigürasyon uzayının yoğunluk uzayının teğet demeti üzerinde tanımlı olduğu gösterilmiştir. İkinci problem Low kısıtlamaları olarak adlandırılan varsayımlara ilişkindir. Low kısıtlamalarının Low Lagranjiyeninin bir grup etkisi altında değişmez olmasına karşılık geldiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, two problems related with the Low Lagrangian formulation of the Vlasov-Poisson equations are solved. The first problem is related to the space on which the Low Lagrangian is defined. and it is shown that Low Lagrangian is defined on the tangent bundle of the densities of the configuration space. Another problem is related to the assumptions which are called Low constraints. It is shown that Low constraints amount to the fact that Low Lagrangian is invariant under a group action.