3-5 yaş grubu çocuklarda eğitsel oyunlarla desteklenmiş temel klasik bale eğitiminin kaba motor becerilere etkisi
The effect of basic classic ballet training on motor skills supported with educational games in children aged 3-5
  1. Tez No: 645547
  2. Yazar: İZEL ANAMURLUOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SOYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bale ve Dans, Spor, Ballet and Dance, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı; 3-5 yaş grubu çocuklarda, eğitsel oyunlarla desteklenmiş temel klasik bale eğitiminin, kaba motor becerilere etkilerinin incelenmesi olarak belirlenmiştir. Araştırmamıza, Kurtköy bölgesinde bulunan bir anaokuluna kayıtlı 12 erkek, 17 kız öğrenci katılmıştır. Eğitim uygulamaları deney ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba uygulanmıştır. Deney grubunu 15 öğrenci, kontrol grubunu ise 14 öğrenci oluşturmaktadır. Her iki gruba temel klasik bale eğitimi verilmiştir, deney grubuna aynı zamanda eğitsel oyunlar oynatılmıştır. Verileri toplamada ''Kaba motor beceri testi (Hirst vd.1986) kullanılmıştır. Araştırmada veriler ortalama ve standart sapma olarak verilmiştir. Verilerin analizinde deney ve kontrol gruplarının verilerinin karşılaştırılması için İndependentSample T Test, grupların ön ve son testlerinin karşılaştırılması için Paired T Testi, kullanılmıştır. Verilerin analizi için Spss Paket programı kullanılmıştır. Deney ve kontrol grubunun ön-test son-test ölçüm değerlerinde gruplar arası istatistiksel olarak anlamlı farklılığa rastlanmamıştır. Deney grubunun ön ve son testleri karşılaştırmasında statik denge sağ bacak, statik denge sol bacak parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığa rastlanmazken diğer parametrelerde istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Kontrol grubunun ön ve son testleri karşılaştırıldığında ise; statik denge sağ bacak ve BKİ parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmezken, diğer parametreler istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; It has been determined as the study of the effects of basic classical ballet training, which is supported by educational games, on gross motor skills in children aged 3-5. 12 male and 17 female students enrolled in a kindergarten in Kurtköy region participated in our research. Educational practices were applied to two groups as experimental and control groups. The experiment group consists of 15 students and the control group consists of 14 students. Basic classical ballet training was given to both groups, and besides educational games were played to the experimental group. 'Motor performance test' (Hirst et al. 1986) was used to collect the data. Hirst et al. (1986) that they have developed the test that has been applied to 320 children aged 4-5 years in Turkey, it consists of four subtests. These; long standing jump test, dynamic balance test, static balance test and quickness test (Müniroğlu, 1995). In the study, data are given as mean and standard deviation. Paired T Test was used for pre and post tests to analyze the data. Spss Package program was used to analyze the data. There were statistically significant differences in the pre-test post-test measurement values of the experimental and control groups (p 0, 05). In the comparison of the pre-test and post-test of the experimental group, there was no statistically significant difference in static balance right leg and static balance left leg parameters (p> 0, 05). A statistically significant difference was found in the BMI, dynamic balance right leg, dynamic balance left leg, dynamic balance total score and standing long jump parameters (p 0, 05).