Voleybolcularda stabilizasyon egzersizlerinin atletik performans ve yaralanma riski üzerine etkisi
The effect of stabilization exercises on athletic performance and injury risk in volleyball players
- Tez No: 814770
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ASLAN TELCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı voleybolcularda stabilizasyon eğitiminin atletik performans ve yaralanma riski üzerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya 23 voleybolcu (yaş ortalaması 21,26±1,00 yıl) dahil edildi. Katılımcılar çalışma grubu (n=12), kontrol grubu (n=11) olmak üzere randomize olarak iki gruba ayrıldı. Her iki grup 8 hafta boyunca rutin antrenman programını tamamladı. Çalışma grubuna rutin antrenman programına ek olarak 8 hafta süresince (2 gün/hafta) stabilizasyon egzersiz eğitimi verildi. Voleybolcuların yaralanma riski ve atletik performansı; Fonksiyonel Hareket Taraması Testi (FHT), otur-uzan esneklik testi, ayak yerde öne hamle testi (AYÖHT), sağlık topu fırlatma testi, kapalı kinetik zincir üst ekstremite stabilite testi (KKZÜEST), 20 metre hız testi, servis beceri testi, dikey sıçrama testi, üst ve alt ekstremite dinamik Y Denge Testi (YDT) ile değerlendirildi. Tüm değerlendirmeler 8 haftalık eğitim öncesi ve sonrasında her iki grup için de uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of stabilization training on athletic performance and injury risk in volleyball players. The study included 23 volleyball players (mean age 21.26±1.00 years). The participants were randomly divided into two groups as study group (n=12) and control group (n=11). Both groups completed the routine training program for 8 weeks. The study group received stabilization exercise training for 8 weeks (2 days/week). Injury risk and athletic performance of the volleyball players were evaluated by functional movement screening (FMS), sit and reach flexibility test, weight-bearing lunge (WBL) medicine ball throwing test, closed kinetic chain upper extremity stability test (CKCUEST) 20-mt speed test, serve skill test, vertical jump test, and upper and lower extremity dynamic Y balance test (YBT). All assessments were performed for both groups before and after the 8-week training program.