Graves orbitopatisinde Galectin-3 düzeyi
Galectin-3 Level in graves orbitopathy
  1. Tez No: 645679
  2. Yazar: MUHAMMED AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ EREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Graves hastalığı, otoimmün bir hastalık olup hipertiroidi vakalarının en sık ve en önemli sebebidir. Graves orbitopatisi, Graves hastalığının en sık görülen ekstratiroidal bulgusudur. Patogenezinde inflamasyon, fibrozis, adiposit proliferasyonu TSH reseptör antikorları suçlanmaktadır. Galectin-3 apoptozis, hücre adezyonu, hücre migrasyonu, anjiogenez ve enflamatuar cevap oluşturmak gibi çok sayıda fizyolojik ve patolojik süreçte rol oynayan lektin ailesinden bir proteindir. Çalışmamızın amacı Graves hastalığı ve orbitopati patogenezine galectin-3 düzeyinin etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya orbitopatisi olan 21 Graves hastası, orbitopatisi olmayan 21 Graves hastası ve 21 sağlıklı bireyden oluşan toplam 63 kişi dahil edildi. Elde edilen kanlardan Human Galectin-3 kiti kullanılarak galectin-3 düzeyi ELISA yöntemiyle çalışıldı. Bulgular: Yaş, cinsiyet ve vücut kitle indeksi olarak gruplar arasında anlamlı farklılık yoktu. Orbitopatisi olan Graves hastaları ve orbitopatisi olmayan Graves hastaları arasında galectin-3 düzeyi bakımından anlamlı fark yoktu (p=0.48). Ancak orbitopatisi olan Graves hastaları ve orbitopatisi olmayan Graves hastaları sağlıklı bireyler ile karşılatırıldığında galectin-3 düzeyi sırasıyla (p=0.001), (p=0.03) anlamlı olarak yüksek saptandı. Sonuç: Graves orbitopatisi etyolojisi net olarak saptanamamış otoimmün bir hastalıktır. Graves orbitopatisi ile galectin-3 düzeyi arasındaki ilişkinin ilk defa incelendiği çalışmamızda Graves orbitopatisinde sağlıklı bireylere göre galectin-3 düzeyini yüksek bulduk. Galectin-3 Graves hastalığındaki orbitopatinin erken tanısı için bir biyobelirteç olarak kullanılabilir. Ayrıca galectin-3 inhibitörlerinin Graves orbitopatisinin tedavisinde kullanılabileceğine yönelik ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: Graves disease is the most common and most important cause of hyperthyroidism cases. Graves orbitopathy is the most common extrathyroidal finding of Graves disease. Inflammation, fibrosis, adipocyte proliferation, TSH receptor antibodies are blamed for its pathogenesis. Galectin-3 is a lectin family protein that plays a role in many physiological and pathological processes, such as apoptosis, cell adhesion, cell migration, angiogenesis and inflammatory response. The aim of our study is to investigate the effect of galectin-3 level on Graves disease and orbitopathy pathogenesis. Materials and Methods: A total of 63 individuals, including 21 Graves patients with orbitopathy, 21 Graves patients without orbitopathy, and 21 healthy individuals were included in the study. Galectin-3 level was studied by using ELISA method, using the Human Galectin-3 kit. Results: There was no significant difference between the groups in terms of age, gender and body mass index. There was no significant difference in terms of galectin-3 levels between Graves patients with orbitopathy and Graves patients without orbitopathy (p = 0.48). However, when Graves patients with orbitopathy and Graves patients without orbitopathy were compared with healthy individuals, galectin-3 levels were found to be significantly higher (p = 0.001), (p = 0.03), respectively. Conclusion: Graves orbitopathy is an autoimmune disease whose etiology has not been clearly determined. In our study in which the relationship between Graves orbitopathy and galectin-3 levels was examined for the first time, we found the level of galectin-3 higher in Graves orbitopathy compared to healthy individuals. Galectin-3 can be used as a biomarker for the early diagnosis of orbitopathy in Graves disease. There is also a need for further studies that galectin-3 inhibitors can be used in the treatment of Graves orbitopathy.