Primer dismenoresi olan üniversite öğrencilerine uygulanan kinezyo bantlamanın ağrı, menstrüel semptom, stres, uyku ve yaşam kalitesi üzerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of kinesio-taping on pain, menstrual symptom, stress, sleep and quality of life in university students with primary dysmenorrhea: A randomized controlled study
- Tez No: 873592
- Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU VEFİKULUÇAY YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Araştırma, primer dismenoresi olan öğrencilere uygulanan kinezyo bantlamanın, ağrı, menstrüel semptom, stres, uyku ve yaşam kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü olarak yapılmıştır. Araştırmaya, Toros Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu 1. sınıfta öğrenim gören primer dismenoresi olan 31 müdahale ve 31 plasebo grubunda olmak üzere toplam 62 kız öğrenci dahil edilmiştir. Araştırmada veriler,“Kriterlere Uygunluğu Belirleme Formu”,“Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Mcgill Ağrı Ölçeği Kısa Formu”,“Görsel Analog Skala”,“Menstrüasyon Semptom Ölçeği”,“Algılanan Stres Ölçeği”,“Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi”, Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kısa Formu" kullanılarak toplanmıştır. Veri toplama araçları, kinezyo bantlama yapılmadan önce her iki grupta bulunan öğrencilere doldurtulmuştur. Araştırmada müdahale grubunda bulunan öğrencilerin sakral bölgelerine 12 hafta boyunca ortalama haftada iki kez olmak üzere %100 gerimle kinezyo bantlama uygulanmıştır. Plasebo grubunda bulunan öğrencilerin sakral bölgelerine ise 12 hafta boyunca ortalama haftada iki kez olmak üzere gerimsiz kinezyo bantlama yapılmıştır. Uygulamanın 4. ve 8. haftalarında her iki gruba tekrar Görsel Analog Skala, 12. haftada ve uygulama süreci bittikten sonraki 4. Haftada, Mcgill Ağrı Ölçeği Kısa Formu, Görsel Analog Skala, Menstrüasyon Semptom Ölçeği, Algılanan Stres Ölçeği, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi ve Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kısa Formu doldurtulmuştur. Verilerin değerlendirilmesinde; Student t test, Repeated Measures ANOVA test, Pearson ki-kare test, Likelihood Ratio ki-kare test ve Bonferroni test düzeltmesi yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmamızda müdahale grubunda bulunan öğrencilerin yaş ortalamasının 21.6±3.2, plasebo grubunda bulunan öğrencilerin ise yaş ortalamasının 20.7±1.2 olduğu belirlenmiştir. Müdahale ve plasebo grubundaki öğrencilerin ön testte menstrüel ağrı şiddeti, menstrüel semptom ve algıladıkları stres düzeylerinin yüksek; uyku ile yaşam kalitelerinin ise düşük olduğu bulunmuştur. Gruplar arası karşılaştırmalarda, müdahale grubundaki öğrencilerin yalnızca 8. haftada Görsel Analog Skala'sından aldıkları puan ortalamalarının plasebo grubuna göre azaldığı bulunmuştur (tüm p değerleri
Özet (Çeviri)
The research was conducted in a randomized controlled manner to determine the effect of kinesio taping on pain, menstrual symptom, stress, sleep and quality of life in female students with primary dysmenorrhea. A total of 62 female students with primary dysmenorrhea, studying in the first year of Toros University Vocational School of Health Services, were included in the study, 31 in the intervention group and 31 in the placebo group. In the research, data were collected using the“Criterion Determination Form”, the“Characteristic Description Form”, the“Mcgill Pain Scale Short Form”, the“Visual Analogue Scale”, the“Menstrual Symptom Questionnaire”, the“Perceived Stress Scale”, the“Pittsburgh Sleep Quality Index”and the“World Health Organization Quality of Life Scale-Short Form”. The data collection instruments were completed by the students in both groups before kinesio taping. In the research, kinesio taping was applied to the sacral regions of the students in the intervention group with 100% tension, twice a week on average for 12 weeks. The sham kinesio taping was applied to the sacral areas of the students in the placebo group about twice a week for 12 weeks. In the 4th and 8th weeks of the application, the Visual Analogue Scale was used again in both groups, and in the 12th week and in the 4th week after the application period, Mcgill Pain Scale Short Form, Visual Analogue Scale, Menstrual Symptom Questionnaire, Perceived Stress Scale, Pittsburgh Sleep Quality Index and World Health Organization Quality of Life Scale-Short Form was filled out. Student t test, Repeated Measures ANOVA test, Pearson chi-square test, Likelihood Ratio chi-square test and Bonferroni test correction methods were used to analyse the data. In our research, the average age of the students in the intervention group was 21.6±3.2 years and the average age of the students in the placebo group was 20.7±1.2 years. Students in the intervention and placebo groups had higher levels of pain intensity, menstrual symptom and perceived stress; sleep and quality of life were low. In comparisons between the groups, it was determined that the mean scores on the Visual Analogue Scale did not decrease in the students in the intervention group until the 8th week compared to the placebo group (all p-values