Acil servise başvuran non-variseal üst gastrointestinal sistem kanamalı hastalarda acil risk skorlama sistemlerinin erken dönem mortalite ve morbiditeyi tahmin etme gücünün değerlendirilmesi
Evaluation of the power of emergency risk scoring systems to predict early mortality and morbidity in patients with non-variceal upper gastrointestinal system bleeding at the emergency department
- Tez No: 934212
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF KARAMERCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Acil servise başvuran NVÜ-GİS kanamalı hastalarda acil servis için kullanılan triaj skorlama sistemleri ile klasik GİS kanama için özelleştirilmiş risk skorlama sistemlerinin 28 günlük hastane içi mortaliteyi ve morbiditeyi tahmin etme gücünü araştırmak Gereç ve Yöntem: Bu çalışma; Ankara Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Hastanesi Erişkin Acil Servisi'ne Ü-GİS kanama kliniği ile başvuran ve dâhil edilme kriterlerini karşılayan 100 katılımcı ile gerçekleştirildi. Hastalar primer sorumlu hekim tarafından hastadan veya yakınından onam alınarak çalışmaya dâhil edildi. Vital değerleri ve ilk kan değerleri çalışma formuna işlendi. Hastanın vital değerleri ve kan değerleri kullanılarak hastanın çeşitli skorlama sistemlerinden aldığı puanlar hesaplanarak IBM® SPSS® Statistics 15,0 programına yüklendi. Bulgular: Çalışmamızdaki hastaların 11 tanesi 28 gün içerisinde hastane içinde vefat ettiği tespit edildi. Hastane içi erken mortaliteyi tahmin etme gücü en yüksek skorlama sistemi sırasıyla MEWS, VİEWS, AİMS65 ve Glascow-Blatchford olarak görüldü. Hastaların yoğun bakım yatışlarını öngörmede etkili skorlama sistemleri VİEWS, MEWS, Pre-Endoskopik Rockall, Glascow-Blatchford AİMS65, REMS ve HOTEL skorları olarak saptandı. Hastaların taburculuğunu öngörmede ise Glascow-Blatchford ve AİMS65, VİEWS, Pre-Endoskopik Rockall ve HOTEL skorlarının etkin olduğu bulundu. Sonuç: Bu çalışma ile acil servise başvuran NVÜ-GİS kanamalı hastaların tabi tutulduğu skorlama sistemlerinden erken dönem mortaliteyi gösterme açısından MEWS ve VİEWS gibi klasik GİS kanama için özelleştirilmiş skorlama sistemlerine göre daha üstün olduğunu saptadık. Bu çalışma ile acil servis kalabalığında skorlama sistemleri kullanılarak bu tür hastalara acil serviste öncelik vermek veya uygun alana sevkini sağlama olanağı vermesi açısından acil servis hekimlerine karar vermede yol gösterici olarak kullanılabileceğini düşünüyoruz
Özet (Çeviri)
The aim:. To investigate the power of triage scoring systems used for emergency services and customized risk scoring systems for classical GI bleeding in predicting 28-day in-hospital mortality and morbidity in patients with Non-Variceal upper gastrointestinal bleeding admitted to the emergency department. Materials and Methods: This study; It was carried out with 100 participants who applied to the Adult Emergency Service of Ankara Gazi University Health Research and Application Center Hospital with Upper Gastrointestinal bleeding clinic and met the inclusion criteria. The patients were included in the study by the primary responsible physician after obtaining the consent of the patient or his/her relatives, and their vital values and first blood values were recorded in the study form. Using the patient's vital values and blood values, the patient's scores from various scoring systems were calculated and loaded into the IBM® SPSS® Statistics 15.0 program. Results: Eleven of the patients in our study died in the hospital within 28 days. MEWS, VIEWS, AIMS65 and Glasgow-Blatchford scoring systems were found to have the highest predictive power for in-hospital early mortality. Effective scoring systems for predicting intensive care hospitalization of patients were found to be VIEWS, MEWS, Pre-Endoscopic Rockall, Glasgow-Blatchford AIMS65, REMS and HOTEL scores. Glascow-Blatchford and AIMS65, VIEWS, Pre-Endoscopic Rockall and HOTEL scores were found to be effective in predicting the discharge of patients. Conclusion: In this study, we determined that the scoring systems applied to the emergency department with Non-Variceal upper gastrointestinal bleeding are superior to the scoring systems customized for classical GI bleeding such as MEWS and VIEWS in terms of showing early mortality. With this study, we think that by using scoring systems in the emergency room crowd, it can be used as a guide for emergency room physicians in terms of giving priority to such patients in the emergency department or providing the opportunity to refer them to the appropriate area.