Farklı ünlü fonasyonlarına ilişkin akustik ve elektroglottografik ölçüm parametrelerinin karşılaştırılması ve bu parametrelere ait özgüllük ve duyarlılık değerlerinin belirlenmesi
Comparison of acoustic and electroglottographic measurement parameters related to different vowel phonations and determination of the specificity and sensitivity values of these parameters
- Tez No: 645823
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMRAH CANGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapistliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Çalışmanın temel amacı sağlıklı ve disfonik sesi, Türkçedeki ünlü üretimlerinden elde edilen başlıca akustik parametreler bakımından karşılaştırmak ve bu seslere ilişkin özgüllük, duyarlılık değerlerini ve testin ayrıcı tanı performansını (AUC) belirlemektir. Diğer amaç ise sağlıklı kadın ve erkeklerden elde edilen farklı ünlü fonasyonlarını bu parametreler açısından karşılaştırmaktır. Akustik ölçümler KayPENTAX model 4500 cihazı ile Multi-Dimensional Voice Program (MDVP) ve Analysis of Dysphonia in Speech and Voice (ADSV) programları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elektroglottografi (EGG) ölçümünde ise KayPENTAX-Electroglottograph model 6130 kullanılmıştır. Çalışma grubu 18-60 yaş arasında sağlıklı olan 60 katılımcı ve disfonik sese sahip 30 katılımcıdan oluşmaktadır. Veri toplama ve analiz süreci /ʌ/-/ɛ/-/i/-/u/ olmak üzere dört ünlü üretimi temelinde gerçekleşmiştir. Verilerin Kruskal Wallis H testi ile karşılaştırılmıştır. Post-hoc karşılaştırmalar için Dunn-Benferroni kullanılmıştır. Parametrelerin özgüllük, duyarlılık, AUC ve kesme değerlerini belirlemek için ROC analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to compare the healthy and dysphonic voice in terms of the main acoustic parameters obtained from vowel productions in Turkish and to determine the specificity, sensitivity values and differential diagnostic performance (AUC) of the test. The other aim is to examine the possible variations on these parameters of different vowel phonation considered separately for men and women. Acoustic measurements were carried out with KayPENTAX model 4500 device using Multi-Dimensional Voice Program (MDVP) and Analysis of Dysphonia in Speech and Voice (ADSV) programs. Electroglottography (EGG) measurement was performed with KayPENTAX-Electroglottograph model 6130. The study group consists of 60 healthy participants between the ages of 18-60 and 30 participants with dysphonic voices. The data collection and analysis process was carried out on the basis of four famous productions: / ʌ /, / ɛ /, / i / and / u /. The data were compared with the Kruskal Wallis H test. Dunn-Benferroni was used for post-hoc comparisons. ROC analysis was performed to determine the specificity, sensitivity, AUC and cut-off values of the parameters.