Kronik viral hepatit B'de fibrozisin noninvaziv biyokimyasal testlerle değerlendirilmesi
Kronik viral hepatit B'de fibrozisin noninvaziv biyokimyasal testlerle değerlendirilmesi
- Tez No: 645831
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TANER GÜLŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
GĠRĠġ VE AMAÇ: Kronik Viral Hepatit B (HBV) sık görülen, siroza ve karaciğer kanserine sebep olan bir hastalıktır. Bu hastalığın erken tanı ve tedavisi, olası komplikasyonların önlenmesi açısından önem arz etmektedir. Fibrozisin gösterilmesinde altın standart olan karaciğer biyopsisi; invaziv, komplikasyona sebep olabilen ve pahalı bir tanı yöntemdir. Bu nedenle, son yıllarda, karaciğer fibrozisini gösteren invaziv olmayan ve pratik testlerin geliştirilmesi önem kazanmıştır. Çalışmamızın amacı, bu testlerin karaciğer fibrozisini öngörmede altın standart olan karaciğer biyopsisi ile karşılaştırmak ve değerlendirmektir. MATERYAL VE METOT: Gaziantep üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji ve Hepatoloji polikliniğinde 2010-2020 yılları arasında kronik Hepatit B tanısı almış ve karaciğer biyopsisi yapılmış 1051 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların yeni tanı konduğu dönemdeki AAR, APİ, APRİ, FIB-4, KİNG skoru, FİBROQ skoru hesaplandı. Bu hastaların her birine skorlar ayrı ayrı uygulandı. Tüm skorlar karaciğer biyopsisi ile karşılaştırıldı. Ayrıca GAZİANTEP skoru ile tüm diğer skorlar karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Chronic viral hepatitis B (HBV) is a common disease that causes cirrhosis and liver cancer. Early diagnosis and treatment of this disease is important for preventing possible complications. Liver biopsy is an invasive, complicating and expensive diagnostic method, which is the gold standard for detecting of fibrosis. Therefore, in recent years, the development of non-invasive and practical testing has gained importance to show liver fibrosis. The aim of our study is to investigate the role of these tests in predicting liver fibrosis and treatment decision. MATERIAL AND METHOD: A total of 1051 patients were retrospectively evaluated who diagnosed with chronic hepatitis B between 2010-2020 in the Gastroenterology and Hepatology clinic of Gaziantep University Faculty of Medicine. AAR, API, APRI, FIB-4, KING score, FIBROQ score were calculated at the time of onset diagnosis. In addition, GAZİANTEP score, a new formula that is thought to be more sensitive and specific, was determined. Non-invasive fibrosis scores were compared according to the biopsy results of the patients.