Ofis çalışmalarında bilgisayar kullanımının ergonomik açıdan incelenmesi ve rosa yöntemi ile analiz
Examination of computer usage in office on ergonomic aspects and analysis BY rosa method
- Tez No: 645840
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte yeni yöntemlerin kullanılması çalışanların uzun sürelerde ve uğraştırıcı şekilde yaptıkları işleri çok daha hızlı ve pratik şekilde yapmalarını sağlamıştır. Özellikle ofis çalışmalarında yapılan işlerin büyük çoğunluğu bilgisayarlar ile yapılmaktadır. Çalışanların bilgisayar kullanımı esnasında duruşlarını etkileyen ekipmanların analiziyle, karşılaşabilecekleri risklerin büyük ölçüde azaltılması ve iş veriminin artırılması hedeflenmiştir. Bu çalışmada, İstanbul ilinde faaliyet gösteren bir ofiste çalışan 10 kişi üzerinde yapılan analizler ile ergonominin asıl amacına uygun olarak işin ve kullanılan ekipmanların çalışanlara uydurulması amaçlanmıştır. Ofis çalışmaları için geliştirilmiş en yeni ergonomik risk değerlendirme yöntemlerinden biri olan ROSA (Rapid Office Strain Assessment / Hızlı Ofis Zorlanma Değerlendirmesi) yöntemi ile kullanılan her bir ekipmanın ayrı ayrı analizi yapılıp ortaya çıkan sonuçlara göre risk düzeyleri değerlendirilmiştir. Sonuç olarak; çalışma duruşları analiz edilen 10 kişi arasından 2 kişi ''yüksek riskli'' kategorisinde tanımlanmıştır. Öncelikle ''yüksek riskli'' kategorisinde bulunan kişiler olmak üzere çalışanların ergonomik açıdan daha uygun şekilde çalışabilmesi ve iş veriminin artırılması amacıyla, ekipmanlarda ve alt bileşenlerinde ergonomiye uygun şekilde düzenlemeler yapılması veya değiştirilmesi, mola sürelerinin artırılarak maruziyet sürelerinin azaltılması, ergonomi eğitimlerine ağırlık verilmesi şeklinde öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Thanks to developing technology, the use of new methods in offices has enabled office workers to work more efficiently, practically, and quickly, and many workplaces have relied on computer-based tasks. Especially, in office works most of the work done with computers. With the analyses of equipment affecting the posture of office workers while using computers, it is aimed to reduce the large scale of risks faced by them, and to increase work efficiency. In this study, it was aimed that office workers adapt to tasks and equipment in accordance with the main purpose of ergonomics with the analyses of 10 office workers in Istanbul. Risk levels were assessed by analysing the used office equipment and using Rapid Office Strain Assessment (ROSA), the newest ergonomic risk assessment method. Therefore, two of office workers analysed in this study were categorised as“High Risk Level”. Designating or changing the equipment in accordance with the ergonomics, reducing the exposure time period by extending break time duration, and focusing on ergonomic trainings were suggested so that office workers, especially for those at“High Risk Level”, work ergonomically and efficiently.