Hellp'li gebelerde HE4 (human epididymis 4) protein düzeylerindeki artışın araştırılması
Investigation of the increase in HE4 (human epididymis 4) protein levels in pregnant women with hellp
- Tez No: 645844
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE NUR CİMİLLİ ŞENOCAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: HELLP sendromu; kanda hemoliz, yükselen karaciğer enzimleri ve düşük platelet üçlüsünü içine alan preeklampsinin aşırı derecede ileri formudur. HELLP sendromunda genellikle damar endotel hasarı ve anormal immun yanıtların suçlu olabileceği üzerinde durulsa da bu sendromu önceden belirlemek için herhangi bir parametre ya da belirteç günümüz şartlarında bulunamamıştır. Human epididymis protein 4 (HE4)'ün vasküler endotel hasarı yaparak malignitelerde yükselebileceği düşünülmektedir. Yine damar endotel hasarından metalloproteinazlar rol oynayabilmektedir. Biz de HELLP sendromunda, proteaz inhibitörü olan HE4 proteininin damar hasarıyla ilişkili olabileceğinin düşündük ve HELLP sendromu ile HE4 protein arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Çalışmamızda HELLP sendromlu hastalarda HE4 (Human epididymis protein 4) düzeylerine baktık ve kontrol grubu olarak bunları HELLP sendromlu olmayan gebelerle karşılaştırdık. Sonuç olarak HELLP sendromu tanısında kullanılabilecek bir biyomarker bulmaya çalıştık. Yapıldığı Kurum: Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Yakutiye Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilimdalı Materyal-metod: 01.06.2019-28.02.2020 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğine başvuran HELLP sendromlu olan ve HELLP sendromu olmayan (40 hellp sendromlu ve 40 hellp sendromlu olmayan) benzer yaş ve gebelik haftalarına sahip gebelerin gebelik pariteleri, sistolik ve diyastolik kan basınçları, spot idrardaki protein düzeyleri ve gebelerin kanından rutin istenilen tam kan, biyokimya, koagulasyon faktörleri parametrelerine bakıldı. HE4 düzeyleri için sarı kapaklı biyokimya tüplerine kan alındıktan ve pıhtılaşmaları tamamlandıktan sonra 3000 rpm'de, on dakika santrifüj edilerek serumları ayrıldı. Serum örnekleri alikotlanarak -80˚ derecede dondurularak analiz edilinceye kadar saklandı. Analiz işlemleri için serum örnekleri uygun koşullarda çözülmeleri sağlandıktan sonra tüm analizler tek oturumda Atatürk Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürlüğü Tıbbi Biyokimya Laboratuvarında yapıldı. Serum örneklerinde HE4 düzeyleri ticari olarak satın alınan SUNLONG marka (Kat No: SL1946Hu, SUNLONG BIOTECH CO.LTD, Hangzhou, China) ELİSA kitleri ile üreticinin önerdiği standart protokole göre numuneler 5 kat dilisyon yapılarak Dynex marka otomatik ELİSA okuyucu cihazında (Dynex Technologies Headquarters, Chantilly, USA) ELİSA yöntemi ile analiz edildi. Kitin ölçüm aralığı 2- 40pmol/L idi. Kitlerin intra ve inter assay CV leri sırasıyla
Özet (Çeviri)
Objective: HELLP syndrome; It is an extremely advanced form of preeclampsia involving the triad of hemolysis in the blood, increased liver enzymes and low platelets. Although it is emphasized that vascular endothelial damage and abnormal immune responses may be the culprits in HELLP syndrome, no parameter or marker could be found in today's conditions to predict this syndrome. It is thought that human epididymis protein 4 (HE4) can increase in malignancies by causing vascular endothelial damage. Metalloproteinases may also play a role in vascular endothelial damage. We thought that the protease inhibitor HE4 protein might be associated with vascular damage in HELLP syndrome, and we aimed to investigate the relationship between HELLP syndrome and HE4 protein. In our study, we examined HE4 (Human epididymis protein 4) levels in patients with HELLP syndrome and compared them with pregnant women without HELLP syndrome as a control group. As a result, we tried to find a biomarker that can be used in the diagnosis of HELLP syndrome. Institution: Erzurum Atatürk University Faculty of Medicine Yakutiye Research Hospital, Department of Obstetrics and Gynecology Materials and Methods: Gestational parity, systolic and diastolic pressures of pregnant women with HELLP syndrome and without HELLP syndrome (40 hellp syndrome and 40 hellp syndrome) who applied to the Department of Obstetrics and Gynecology of Atatürk University Medical Faculty between 01.06.2019-28.02.2020. Parameters of blood pressures, protein levels in spot urine and whole blood, biochemistry and coagulation factors routinely desired from the blood of pregnant women were examined. Serum was separated by centrifugation at 3000 rpm for ten minutes after blood was collected into the yellow cap biochemistry tubes for HE4 levels and their clotting was completed. Serum samples were aliquoted and frozen at -80°C until analysis. After the serum samples were dissolved under appropriate conditions for analysis, all analyzes were done in a single session at Atatürk University Health Research and Application Center Medical Biochemistry Laboratory. According to the standard protocol recommended by the manufacturer, SUNLONG brand (Cat No: SL1946Hu, SUNLONG BIOTECH CO.LTD, Hangzhou, China) with serum levels of HE4 in serum samples are 5 times diluted and Dynex brand automatic ELISA reader device (Dynex Technologies Headquarters, Chantilly, USA) was analyzed by ELISA method. The measurement range of the kit was 2-40pmol / L. The intra and inter assay CVs of the kits were