Structural modifications in optomechanical systems for vibration reduction by using sequential model updating method
Optomekanik sistemlerdeki titreşim etkilerini azaltmak için sıralı model güncelleme yöntemi kullanarak yapısal değişimler
- Tez No: 645885
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN NEVZAT ÖZGÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Optomekanik sistemlerin, yüksek titreşim seviyeleri altında çalışırken yüksek görüntü performansına sahip olmaları gerekmektedir. Bu tezde, takılı olduğu platformdan gelen titreşim etkilerine maruz kalan optomekanik bir sistemin optik performansının iyileştirilmesi amaçlanmıştır. Optik elemana etki eden titreşim seviyelerini azaltabilmek için optomekanik sistem üzerinde tasarım değişiklikleri yapmak gerekmektedir ve bu nedenle sistemin doğrulanmış bir matematiksel modeline ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tezde, optomekanik sistemin sonlu elemanlar modelini oluşturmak ve aynı anda güncellemek için, Sıralı Model Güncelleme Yöntemi adlı yeni bir yaklaşım geliştirilip kullanılmıştır. Literatürde bulunan model güncelleme yöntemleri, birçok hareketli parçadan oluşan bu karmaşık sistemin matematiksel modelini güncellemek için yetersizdir. Optomekanik sistemin doğrulanmış matematiksel modeli kullanılarak, istenmeyen titreşimleri azaltmak için sistemin seçilen bir parçası üzerinde tasarım değişiklikleri yapılabilir. Model güncelleme için geliştirilen yeni yöntemin uygulaması ve optik elemanın titreşimini en aza indirmek için, seçilen bir parçanın yapısal modifikasyonu, optomekanik bir sistem üzerinde gösterilmiştir. Elde edilen sonuçlar geliştirilen yöntemin performansını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
It is required to have high image performance in optomechanical systems working under excessive vibrations. The motivation of this thesis is to increase the optical performance of an optomechanical system which is exposed to high vibration levels coming from the platform. In order to eliminate high vibrations affecting the optical element of an optomechanical system, design modifications can be made, which requires a reliable mathematical model of the system. In this thesis, a new approach, which is named Sequential Model Updating Method, is developed and used for modeling and updating the FE model of an optomechanical system simultaneously, since the methods in the literature are found to be inadequate for systems composed of not only substructures, but also several moving parts. Using the updated FE model, structural modifications on a selected part can be carried out to eliminate the undesired vibrations. The application of the method developed for model updating, and the structural modification of a selected part to minimize vibrations of the optical element are shown on a problematic optomechanical system. The results obtained show the performance of the method developed.