Hatay zeytinyağlarının kalite ve saflık kriterleri ile duyusal özellikleri üzerine derim zamanı ve çeşidin etkisi
The effect of harvest time and variety on quality and purity criteria and sensory characteristics of Hatay olive oils
  1. Tez No: 645892
  2. Yazar: GÜLÇİN GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLŞAT BOZDOĞAN KONUŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, Hatay ilinden 3 farklı derim zamanında toplanan Saurani, Karamani ve Halhalı zeytin çeşitlerine ait zeytinyağı örneklerinin kalite ve saflık kriterleri ile duyusal özelliklerinin çeşit ve derim zamanına bağlı olarak değişimi incelenmiştir. Bu amaçla zeytinlerde; su içeriği, yağ verimi ve olgunlaşma indeksi, elde edilen zeytinyağlarında ise; serbest yağ asitleri, peroksit sayısı, UV özgül absorbans, toplam fenolik madde, renk, yağ asitleri ve sterol kompozisyonu ile duyusal özellikler belirlenmiştir. Zeytinlerde yağ içeriği %23.77-34.77 aralığında değişmekte olup en yüksek yağ verimi Karamani (3. derim) zeytin çeşidinde saptanmıştır. Zeytinyağlarında serbest yağ asitleri %0.33-1.02 (oleik asit) aralığında, peroksit sayıları ise 2.47-8.40 meq/O2 kg aralığında tespit edilmiştir. Zeytinyağlarının toplam fenolik madde değerleri 156.78-584.25 mg GAE/kg arasında değişmekte olup, en yüksek fenolik madde içeriği Halhalı çeşidinin 1. derim zamanında tespit edilmiştir. Olgunluk ile birlikte çeşitlerin fenolik madde miktarında azalma olduğu tespit edilmiştir. Yağ asitleri bakımından en düşük oleik asit değerleri Karamani çeşidinin 3. olgunluk döneminde (%59.78), en yüksek oleik asit değerleri Halhalı çeşidinin 1. olgunluk döneminde (%69.97) tespit edilmiştir. Olgunlukla birlikte zeytinyağlarının serbest yağ asitleri, peroksit sayısı, stearik asit ve linolenik asit değerlerinde artış belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, three varieties of olive oil samples (Saurani, Karamani, Halhalı) which were collected from the province of Hatay, Turkey researched by their on quality and purity criteria and sensory characteristics. The olives were examined according to the water content, oil yield, ripening index of olives at three maturation stage. Subsequently free fatty acids, peroxide value, UV specific absorbance, fatty acid composition, total phenolic substance, color, sterol composition and sensory characteristics of the attained olive oil were determined. The oil content of olives ranges between 23.77-34.77% and the highest oil yield was determined in the olive variety, Karamani (3rd edition). In olive oils, free fatty acids were found in the range of 0.33-1.02% (oleic acid), and peroxide numbers between 2.47-8.40 meq / O2 kg. The total phenolic substance values of olive oils ranged from 156.78-584.25 mg GAE / kg and the highest total phenolic substance content was demonstrated by Halhalı variety's first year. Decrement of the total phenolic substances' amount have determined with the maturity of varieties. In terms of fatty acids, the lowest oleic acid values were found in the third maturity period of the Karamani variety (59.78%), and the highest oleic acid values in the first maturity period (69.97%) of the Halhalı variety. In line with the maturity, olive oil's free fatty acids, peroxide value, stearic and linolenic acid contents were increased.