Willis poligonu varyasyonlarının intraserebral multiple anevrizmalarla olan ilişkisi
Relationship between variations of circle of willis and multiple intracerebral aneurysms
  1. Tez No: 645903
  2. Yazar: FULYA KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZHAN ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Yüksek mortalite oranı ile ciddi bir vasküler hadise olan travma dışı subaraknoid hemorajilerin büyük çoğunluğu serebral anevrizmaların rüptüründen kaynaklanmaktadır. Tanıda görüntüleme yöntemleri içinde DSA altın standart yöntem olmakla beraber BTA'nın yüksek sensitivite ve spesifiteye sahip olduğu bilinmektedir. Anevrizma gelişimindeki hemodinamik stres hipotezi çoğu araştırmacı tarafından kabul görmektedir. İntrakranial sirkülasyonda hemodinamiyi değiştirdiği düşünülen varyasyonların anevrizma gelişimiyle olan ilişkisi günümüze kadar araştırma konusu olmuştur. Çalışmamızda Ocak 2013 ve Eylül 2019 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Radyoloji Anabilim dalına başvurup serebral BTA'sı çekilen hastalar taranmış, kriterlere uymayan vakaların elenmesi sonucunda anevrizması olan 262 çalışma grubu ve anevrizması olmayan 943 kontrol grubundan oluşan toplam 1205 vaka çalışmaya dahil edilmiştir. Görülntüler yirmi bir çeşit Willis poligonu varyasyonu ve multiple anevrizma birlikteliği açısından ayrıntılı değerlendirilmiştir. Tüm olgularda ACA'nın A1 segment aplazisi, ACP'nin P1 segment hipoplazisi, ACP'nin P2 segment hipoplazisi, fetal ACP, gerçek fetal ACP, ACP-ACS ortak trunkus, AcoP infindibum gibi varyasyonlarla multiple anevrizmalar arasında anlamlı ilişki bulundu. Yalnızca anevrizması olan olgular içinde değerlendirme yapılınca ACP'nin P1 segment hipoplazisi, fetal ACP, AcoP infindibulum ve duplikasyon varyasyonları ile multiple anevrizmalar arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. BTA görüntüleri değerlendirilirken bahsi geçen bu varyasyonlar (Tablo 6.1) mevcut ise, olguda birden fazla anevrizmanın olabileceğinin akılda tutulması, multiple anevrizmanın tanına bilirliğinde bu sayede artışın sağlanabileceği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Non-traumatic subarachnoid hemorrhage is a serious vascular event with high mortality. Most of these are caused by ruptured cerebral aneurysms. Digital subtraction angiography is considered the gold standard for diagnosis of these aneurysms, though CT angiography (CTA) is also known to have high sensitivity and specificity. Hemodynamic stress hypothesis is accepted by many researchers as an explanation of aneurysm development. The relationship between aneurysm development and variations of intracranial circulation that are thought to change the hemodynamics has been the subject of much research. In this study, patients who had a cerebral CTA at Akdeniz University Hospital Department of Radiology between January 2013 and September 2019 have been assessed, and after excluding appropriate patients, 1205 patients (262 cases with aneurysms and 943 control cases without) have been included. Images have been evaluated for twenty-one variations of circle of Willis and the association of these with multiple aneurysms. In all cases, there was a significant relationship between multiple aneurysms and variations such as Anterior cerebral artery (ACA) A1 segment aplasia, posterior cerebral artery (PCA) P1 segment hypoplasia, PCA P2 segment hypoplasia, fetal PCA, true fetal PCA, PCA-SCA common trunk, posterior communicating artery (PCoA) infindibulum. When only cases with aneurysms were considered, PCA P1 segment hypoplasia, fetal PCA, PCoA infindibulum and duplication variations had significant association with multiple aneurysms. We believe, when these variations are encountered on CTA images, keeping in mind the possibility of more than one aneurysm will increase the recognition of multiple aneurysms and thus improve patient care.