İşveren markası ve sosyal kaytarma arasındaki ilişkinin incelenmesine yönelik bir araştırma
A research on examining relationship between employer brand and social loafing
  1. Tez No: 645904
  2. Yazar: CEREN SERRA İNANÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLER YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Günümüzde; nitelikli çalışanları işletmeye kazandırabilmenin ve onları elde tutabilmenin temel şartı, işveren markası oluşturabilmekten geçmektedir. İşveren markasının sunduğu olanaklar çalışan verimliliğini olumlu etkilerken, iş arkadaşlarının olumsuz tutum ve davranışları çalışanın verimsizleşmesine neden olabilmektedir. Sözü edilen bu olumsuz tutum ve davranışlardan biri de sosyal kaytarmadır. Bu araştırmanın amacı, işveren markası ile sosyal kaytarma arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaktır. Araştırma örneklemini, perakende sektöründe faaliyet gösteren kurumsal bir işletmenin Karadeniz Bölgesi'nde bulunan mağaza çalışanları oluşturmaktadır. Anket yönteminin kullanıldığı bu araştırmada; kolayda örneklem yoluyla elde edilen 204 anket değerlendirmeye alınmıştır. Bu kapsamda; elde edilen verilere tanımlayıcı istatistikler, güvenilirlik analizleri, fark testleri, faktör analizi, korelasyon ve çoklu regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda; çalışanların işveren markası algı düzeylerinin yüksek, algıladıkları sosyal kaytarma davranışının ise düşük seviyede olduğu ortaya çıkmıştır. İşveren markasının alt boyutları olan gelişim değeri, ekonomik ve başvuru değeri ile fayda değerinin algılanan sosyal kaytarma üzerinde belirli ölçülerde etkisi olduğu gözlemlenirken, sosyal değer boyutunun algılanan sosyal kaytarma üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the basic condition for recruiting and keeping qualified employees into the business is to create an employer brand. While the opportunities offered by the employer brand positively affect employee productivity, negative attitudes and behaviors of colleagues may cause the employee to become inefficient. One of these negative attitudes and behaviors mentioned is social loafing. The objective of this research is to reveal the relationship between employer brand and social loafing. The research sample is composed of store employees of a corporate enterprise operating in the retail sector in the Black Sea Region. In this research of which survey method used, 204 questionnaires obtained through easy sampling were evaluated. In this context, descriptive statistics, reliability analyzes, difference tests, factor analysis, correlation and multiple regression analysis were applied to the obtained data. As a result of the research, it has been revealed that the perception levels of the employer brand of employees are high and the social loafing behavior they perceive is low. While it is observed that the development value, economic and application value and benefit value, which are the sub-dimensions of the employer brand, have a certain effect on perceived social loafing, it is concluded that the social value dimension has no significant effect on perceived social loafing.