Yerel yönetimlerde dijital dönüşüm uygulamaları: Trabzon ili örneği
Digital transformation applications in local governments: Trabzon province
- Tez No: 645905
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT KALYON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yerel Yönetimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüzde hem kamu sektöründe hükümetler hem de özel sektörde işletmeler bilgi iletişim teknolojilerinin etkilerini ve avantajlarını göz önünde bulundurarak stratejilerini yeniden inşa etmektedir. Hızla değişen ve gelişen yaşam biçimleriyle birlikte, küresel rekabet açısından, yerel yönetimlerin, bilgi iletişim teknolojilerinden bağımsız faaliyetlerini sürdürebilmesi mümkün görünmemektedir. Dünyada örnekleri yaygınlaşmaya başlayan dijital yerel yönetimlerin geliştirilmesi için Türkiye'de de girişimlere başlandığı görülmektedir. Karadeniz Bölgesi'nde Trabzon ilinde 2017 yılından bu yana dijital belediyecilik faaliyetleri başlamış olup, dijital dönüşüm halen devam etmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, bilgi iletişim teknolojilerinin etkileri bağlamında yerel yönetimlerde dijital dönüşümü incelemek ve bu değişimin belediyelere sağladığı avantajları araştırmaktır. Literatürde yerel yönetimlerde dijital dönüşüm uygulamaları hakkında yeterli çalışmanın bulunmadığı görülmektedir. Bununla birlikte yerel yönetimlerin dijital dönüşümüne ışık tutabilecek nitel ve nicel uygulamaların eksikliği de dikkat çekmektedir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, dijital dönüşümün kavramsal çerçevesi kapsamında temel kavramlara yer verilmiş; ikinci bölümde, yerel yönetimlerde dijitalleşme hamlesine değinilmiş; üçüncü ve son bölümde Trabzon ilinde yerel yönetimin dijitalleşme süreci ele alınmış; Trabzon ilinde yerel yönetimin, belediyecilik faaliyetlerinde hangi teknolojik fırsat ve uygulamaları kullandığı ayrıntılı bir biçimde incelenmiştir. Araştırma sonucunda Trabzon Büyükşehir Belediyesinin dijital dönüşüm sürecini çok büyük oranda tamamladığı, daha kaliteli ve nitelikli hizmet vermek üzere sürekli gelişme yolunda ilerlemeler kat ettiği görülmüştür. Ancak Trabzon ilçe belediyelerinin ise bu konu halen önemli eksiklerinin bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, both governments in the public sector and enterprises in the private sector are rebuilding their strategies by considering the effects and advantages of information communication technologies. With the rapidly changing and developing life styles, it does not seem possible for local governments to continue their activities independent of information and communication technologies in terms of global competition. In Turkey for the development of digital local governments started to spread examples in the world shows that the initiatives begun. Since 2017, digital municipal activities have started in the province of Trabzon in the Black Sea Region. Digital transformation is still going on here. The main purpose of this study is to examine digital transformation in local governments in the context of the effects of information communication technologies. It is also to explore the advantages of this change for municipalities. It is seen that there are not enough studies about digital transformation applications in local governments in the literature. However, the lack of qualitative and quantitative practices that can shed light on the digital transformation of local governments draws attention. The study consists of three parts. In the first part, basic concepts within the conceptual framework of digital transformation are given; In the second part, the digitization move in local governments is mentioned; In the third and last chapter, the digitalization process of the local government in Trabzon was discussed; The technological opportunities and practices used by the local government in the city of Trabzon in municipal activities have been examined in detail. As a result of the research, it was determined that Trabzon Metropolitan Municipality has completed the digital transformation process to a great extent. It has also been observed that it has made progress towards continuous improvement in order to provide better quality and qualified service. However, it was determined that Trabzon district municipalities still have important deficiencies in this issue.