Farklı oranlarda verilen süt miktarının buzağılarda gelişim parametreleri üzerine etkisi
The effect of the amount milk given at different ratios on growht parameters in calves
- Tez No: 645916
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HIDIR GENÇOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı; 0-70. günlük buzağılarda farklı oranlarda verilen süt miktarının buzağılarda gelişim parametreleri üzerine etkisini görmek amacıyla ; yem tüketimi, canlı ağırlık artışı, yemden yararlanma, vücut ölçüleri ve rumen parametreleri üzerine etkilerini araştırmaktır. Bu araştırma Kırşehir İlinde yer alan Tek yön hayvancılık Çiftliği'ne ait buzağı ünitesinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada hayvan materyali olarak dişi (N=43) ve erkek (N=45) toplam 88 adet Holstein ırkı buzağı kullanılmıştır. Buzağılara haftalık yapılan canlı ağırlık tartımları neticesine göre haftalık süt miktarı belirlenmiştir. Çalışma toplamda 4 grupta yürütülmüş olup, 1. Grupta yer alan buzağılara canlı ağırlıklarının %10 miktarında sütü 3 öğünde ( %10-3 öğün) , 2. Grupta yer alan buzağılara canlı ağırlığın %15 miktarında sütü 3 öğünde ( %15-3 öğün), 3. Grupta Canlı Ağırlığın %20 miktarında sütü 3 öğünde ( %20-3 öğün), 4. Grupta yer alan buzağılara canlı ağırlığın % 10 miktarında sütü 2 öğünde ( %10-2 öğün) verilmiştir. Buzağılar doğumdan sonraki ilk 3 gün kolostrum ile beslenmiş, 4. günden itibaren doğum canlı ağırlıklarına göre gruplara dağıtılarak buzağı başlangıç yemi ve suya erişimleri sağlanacak şekilde bireysel kulübelere alınmıştır. Buzağıların canlı ağırlıkları, kaba yem buzağı başlangıç yemi tüketimleri ve yemden yararlanma oranları haftalık hesaplanmıştır. Buzağıların 58. Günlük yaştan itibaren sütten kesme prosedürü uygulanmış ve 70. Günlük yaşta sütten kesim gerçekleşmiştir. Yine buzağılardan doğumdan sonraki 24-36. saatlerde alınan kan numunelerinden Total Protein ve Serum Ig düzeyleri, 70. günde ve 90. günde alınan rumen sıvısında ise pH ölçümü yapılmış, rumen uçucu yağ asidi profili ve rumen NH3-N miktarına bakılmıştır. Buzağılarda 0.günden itibaren; cidago yüksekliği, göğüs çevresi uzunluğu ve boy uzunluğu haftalık ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; In order to see the effect of the amount of milk given at different rates in 0-70 days old calves on development parameters; to investigate the effects on feed consumption, body weight gain, feed efficiency, body size and rumen parameters. The research was carried out in calf unit in Tekyön Agriculture and Animal Husbandry in Kırşehir. In the study, a total of 88 female (N = 43) and male (N = 45) Holstein calves were used as animal material. Weekly milk amount was determined according to the results of the weekly body weight weighing of the calves. The study was carried out in 4 groups, and the calves in the 1st group received 10% of their live weight milk in 3 meals (10-3% meals), and the calves in the 2nd group with 15% of their body weight in 3 meals (15-3% meals), In the 3rd group, 20% of the body weight was given milk in 3 meals (20-3% meal), and the calves in the 4th group were given milk 10% of the body weight in 2 meals (10-2% meal). Calves were fed with colostrum for the first 3 days after birth. Later, the calf was distributed to the groups according to their birth body weight, and the calf was taken to individual box by providing starter feed and access to water. Body weights of the calves, calf starter consumption and feed efficieny, were calculated weekly. Calves were weaned on the 70th day. pH measurement was made and volatile fatty acids profile and NH3- N were measured in rumen fluid taken on 70th and 90 th day. Starting from 0nd day, wither height, heart width and body lenght were measured weekly. The data were evaluated with mixed linear modeling in SAS program using MIXED procedure.