Migrende nosiseptin ve anandamid düzeylerinin atak sıklığı ve analjezik aşırı kullanımı ile ilişkisi
The relationship of nociceptine and anandamide levels in migraine withattack frequency and analgesic over use
  1. Tez No: 645915
  2. Yazar: GÖKÇEN HATİPOĞLU ZÖHRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BABÜR DORA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı anandamid ve nosiseptinin seviyelerinin ağrının kronikleşmesiyle değişiklik gösterip göstermediğinin ve analjezik aşırı kullanımı ile olan ilişkilerinin gösterilmesidir. Hipotezimize göre anadamid ve nosiseptin analjezik özelliği olan peptidler olduğuna göre; kronik migrende epizodik migrene göre ve analjezik aşırı kullanımı olanlarda olmayanlara göre plazma seviyelerinin daha düşük olması beklenmektedir. Yöntem: Çalışmamızda, AÜTF Nöroloji Anabilim Dalı Polikliniğine ve AÜTF Acil Servisi'ne gelen The International Classification of Headache Disorders 3 Beta (ICHD beta-3) tanı kriterlerine göre Epizodik Aurasız Migren (EAM) tanısı alan 29 hasta, İlaç Aşırı Kullanımı Olmayan Kronik Migren (KM) tanısı alan 15 hasta, İlaç Aşırı Kullanım Baş Ağrısı (İAKB) tanısı alan 16 hasta ve herhangi bir hastalığı ve baş ağrısı olmayan sağlıklı kontrol grubu için 31 gönüllü dahil edilmiştir. Her dört grup içinde tanı kriterlerinin, demografik özelliklerin ve eksklüzyon kriterlerinin yer aldığı formlar doldurularak tüm veriler kayıt altına alınmıştır. Her üç hasta grubuna da 1 ay boyunca AÜTF Nöroloji Anabilim Dalı Baş Ağrısı Günlüğü tutturulmuş ve Migren Engellilik Değerlendirmesi (MIDAS), Beck Depresyon Ölçeği (BECK-D) uygulanmıştır. Hastanın Baş Ağrısı Takip Çizelgesi ile yapılan 1 ay sonraki vizitinde son 72 saatte baş ağrısı atağı olmayacak ve son 72 saat içinde analjezik kullanımı olmayacak şekilde sabah 08-11 arasında kan örnekleri alınmıştır. Jelli biyokimya tüplerine (Becton Dickinson and Company, New Jersey, United States) alınan venöz kan örnekleri +4°C'de 4000 rpm'de 4 dakika santrifüj edilerek, serumları ayrılmış ve bu serumlar alikuatlanarak analiz yapılıncaya kadar -80°C'de saklanmıştır. Bulgular: Migren grupları ile kontrol grubu arasında nosiseptin ortalama değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Nosiseptin (ng/L) median değerlerine bakıldığında en yüksek median değer 235,76 (7,63- 391,4) ile KM grubunda görülürken, en düşük median nosiseptin değeri 30,08 56(6,96-339,11) ile İAKB grubunda görülmüştür. Kontrol grubu median değeri 81,82 (2,13-384,69), EAM grubu median değeri 83,42 (7,41-396,87) bulunmuştur. Migren grubu ile kontrol grubu arasında anandamid ortalama değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Anandamid (ng/mL) median değerlerine bakıldığında en yüksek median değer kontrol grubunda 15,90 (1,12- 192,92) görülürken, EAM, KM ve İAKB gruplarında sırasıyla 3,90 (0,89-181,32); 7,64 (1,13-53,1); 5,18 (0,41-31,9) olarak bulunmuştur. Kronik migren hastalarında anandamid ile baş ağrısı süresi, baş ağrısı skoru, MİDAS puanı ve derecesi arasında anlamlı bir korelasyon belirlenmezken, aylık baş ağrısı sıklığı ile anlamlı negatif yönde orta derecede bir korelasyon saptanmıştır (r=-0,559; p=0,030). İAKB grubunda anandamid ile aylık baş ağrısı sıklığı, baş ağrısı süresi, baş ağrısı skoru ve MİDAS puanı arasında anlamlı bir korelasyon gözlenmemiştir. Sonuç: İstatistiksel olarak anlamlılığa ulaşamamış olsa da anandamid median değerleri arasındaki saptadığımız fark ve tüm migren grupları birleştirildiğinde anandamid seviyelerinin kontrollere göre düşük olması migrende endokannabinoid sistem disfonksiyonu ve anandamid yetersizliğinin rolü olabileceğini ve atak sıklığı ile saptadığımız ters korelasyonun da desteğiyle ağrı kronikleştikçe bu disregülasyonun belirginleştiğini düşündürmektedir. Kronik baş ağrısı gruplarımızda saptadığımız anandamid seviyelerindeki düşüklüğe rağmen nosiseptin seviyelerindeki farklılık endokannabinoid sistem disfonksiyonuna cevaben endo-opioid sistemin kompansatuar up-regüle olması durumunda hastaların analjezik alma ihtiyaçlarını daha iyi kontrol edebildikleri, ancak endoopioid sistemin bir sebepten dolayı up-regüle olamaması durumunda ise hastaların analjezik almaya yönlenmeleri sonucunda İAKB geliştiği şeklinde yorumlanabilir. Sonuçlarımız yeterli istatistiksel desteğe sahip olmadığı için kesin çıkarımlarda bulunmak mümkün değildir ancak sonuçlarımızın daha geniş bir örneklem grubunda yapılacak gelecek çalışmalar için ışık tutabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Background: The aim of this study is to show whether the levels of anandamide and nociceptine change with chronicity of pain and their relationship with analgesic overuse. According to our hypothesis, since anandamide and nociceptine are peptides with analgesic effects; plasma levels are expected to be lower in chronic migraine compared to episodic migraine and to be lower in those with excessive use of analgesics compared to those who do not. Methods: In our study, 29 patients diagnosed with Episodic Migraine without Aura, 15 patients diagnosed with Chronic Migraine without Drug Overuse, 16 patients diagnosed with Drug Overuse Headache according to the International Classification of Headache Disorders 3 Beta diagnostic criteria were included. 31 volunteers without any illness or headache were included for the healthy control group. All patients and volunteers were selected from Akdeniz University Hospital Neurology and Emergency Clinics. For groups, forms including diagnostic criteria, demographic features and exclusion criteria were filled and all data were recorded. In all three patient groups, all patients were asked to keep Akdeniz University Neurology Department Headache Diary for one month. Migraine Disability Assessment (MIDAS) and Beck Depression Scale (BECK-D) were applied for all patient groups. After keeping Akdeniz University Neurology Department Headache Diary for one month, blood samples were taken between 8-11 a.m. from patients who did not have headache attacks and did not use analgesics in the last 72 hours. Venous blood samples taken into gel biochemistry tubes (Becton Dickinson and Company, New Jersey, United States) were centrifuged at 4000 rpm at +4°C for 4 minutes; serums were separated and stored at -80°C until analysis. Results: No statistically significant difference was found between migraine groups and the control group in terms of mean values of nociceptine. Looking at the median values of nociceptine (ng / L), the highest median value was seen in the Chronic Migraine group with 235.76 (7.63-391.4), while the lowest median 58 nociceptine value was 30.08 (6.96-339.11) in the Drug Overuse Headache group. The median value of the control group was 81.82 (2.13 384.69), and the median value of the Episodic Migraine without Aura group was 83.42 (7.41-396.87). There was no statistically significant difference between migraine groups and the control group in terms of mean values of anandamide. Considering the median values of anandamide (ng / mL), the highest median value was seen in the control group with 15.90 (1.12-192.92). Median values of anandamide were 3,90 (0,89-181,32) in Episodic Migraine without Aura group, while it was 7,64 (1,13-53,1) in Chronic Migraine and 5,18 (0,41-31,9) in Drug Overuse Headache groups. While no significant correlation was found between anandamide levels and headache duration, headache score, MIDAS score and degree in chronic migraine patients; a significant negative correlation was found with monthly headache frequency (r= -0.559; p= 0.030). No significant correlation was observed between anandamide levels and monthly headache frequency, headache duration, headache score and MIDAS score in the Drug Overuse Headache group. Conclusion: Although it could not reach statistical significance, the difference between the median values of anandamide and the lower levels of anandamide compared to controls when all migraine groups were combined, suggest that endo-cannabinoid system dysfunction and anandamide deficiency may have a role in migraine pathophysiology. The inverse correlation we found with the frequency of attacks also suggests that this dysregulation becomes more pronounced as the pain becomes chronic. We found low levels of anandamide and differences in nociceptine levels in our chronic headache groups. If the endo-opioid system is compensatory up-regulated in response to endocannabinoid system dysfunction, patients may be better able to control their analgesic needs. However, if the endo-opioid system cannot be up-regulated for some reason, Drug Overuse Headache may develop with an increase in analgesic intake of patients. Since our results do not have sufficient statistical support, it is not possible to make definitive inferences, but we think that our results can shed light on future studies to be conducted in a larger sample group.