Duygusal emek ve iş tatmini arasındaki ilişkinin incelenmesi
A study on the relationship between emotional labour and job satisfaction
  1. Tez No: 645918
  2. Yazar: FEYZA TOPAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLER YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı; duygusal emek ve iş tatmini arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda Rize ilinde mali müşavirlik ve danışmanlık hizmetleri alanında faaliyet gösteren muhasebe mesleğine mensup 80 işgörenin katıldığı anket çalışması yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Basım ve Beğenirbaş (2012) tarafından uyarlanan duygusal emek ölçeği ve Söylemezoğlu (2019) tarafından uyarlanan Minnesota iş tatmini ölçeği kullanılmıştır. İlgili veriler; faktör, korelasyon ve çoklu doğrusal regresyon analizleri ile test edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre yüzeysel davranış boyutu ile iş tatmini arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığı, samimi davranış ve derinlemesine davranış boyutlarının ise iş tatminini pozitif yönlü ve anlamlı olarak etkilediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to invetigate the relationship between emotional labour and job satisfaction. In accordance with this purpose, a survey research was conducted with the participation of 80 staff accountants in the field of financial accounting and consultancy services in the Province of Rize. In this research, the emotional labour scale adapted by Basım and Beğenirbaş (2012) and the Minnesota job satisfaction scale adapted by Söylemezoğlu (2019) as a tool of data collection were used. The collected data were analyzed with regard to factor, correlation and multiple linear regression. Based on the results, it was observed that there was not a meaningful relationship between the surface acting and job satisfaction, but acting sincerely and deep acting had a positive and significant effect on job satisfaction.