Obstrüktif uyku apne sendromu ile anatomik yapıların ilişkisi
Association of anatomical structures with obstructive sleep SPNEA syndrome
  1. Tez No: 645942
  2. Yazar: SEMAHAT YUVARLAKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN BOYAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada apne-hipopne indeksine (AHİ) göre sınıflandırılmış obstrüktif uyku apne sendromu (OUAS) olan bireylerin anatomik yapılarındaki değişikliklerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya yaşları 20 ile 76 arasında değişen 100 birey katılmıştır. Bireyler; Grup 1 (AHİ=0, n20), Grup 2 (AHİ˂ 5, n20), Grup 3 (AHİ=5-15, n20), Grup 4 (AHİ=16-30, n20), Grup 5 (AHİ˃ 30, n20) olarak ayrılmıştır. Bireylerin sol lateral servikal vertebra radyografileri çekilmiştir. Elde edilen radyolojik görüntüler bilgisayar ortamına aktarıldıktan sonra 'Enlil PACS' programı kullanılarak belirlenen morfometrik noktalardan mm cinsinden ölçümler yapılmıştır. Bu ölçümler, yumuşak doku, hyoid kemik, hava yolu boyutu ve kraniyofasiyal değişkenleri kapsayan dört kategoriye ayrılmıştır. Bu çalışmada kontrol grubu ile karşlaştırıldığında, yaş, vücut ağırlığı, beden kitle indeksi, boyun çevresi ve Epworth uyku testinde tüm gruplarda artış olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, yumuşak doku değişkenlerinden; yumuşak damak ve dil uzunluğu, hyoid kemik değişkenlerinden; hyoid-mandibula, hyoid-posterior pharyngeal duvar ve hyoid-spina nasalis posterior arası uzaklıklarda da artış saptanmıştır. Bunun dışında, spina nasalis anterior ile spina nasalis posterior arası, condylion ile gnathion arası uzaklıklarda, total yüz uzunluğu ve alt yüz uzunluğunda artış olduğu saptanmıştır. Bu çalışmadan elde edilen bulguların OUAS'ın teşhisine, tedavisine ve ileride yapılacak çalışmalara yardımcı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the changes in the anatomical structures of individuals with obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) classified according to the apnea-hypopnea index (AHI). A total of 100 individuals between the ages of 20 and 76 participated in the study. Individuals were divided into groups as Group 1 (AHI = 0, n=20), Group 2 (AHI˂ 5, n=20), Group 3 (AHI = 5-15, n=20), Group 4 (AHI = 16-30, n=20 ), Group 5 (AHI˃ 30, n=20). The individuals' left lateral cervical vertebra radiographs were taken. After the obtained radiological images were transferred to the computer environment, measurements were made in mm from the determined morphometric points using the“Enlil PACS”program. These measurements are divided into four categories, including soft tissue, hyoid bone, airway size, and craniofacial variables. In this study, when compared with control group, age, weight, body mass index, neck circumference and Epworth Sleep Test scores increased in all groups. And also, among the soft tissue variables; soft palate and tongue length and among the hyoid bone variables; Hyoid-mandible, hyoid-posterior pharyngeal wall and hyoid-spina nasalis posterior distances were found increased. Finally, it was found that there was an increase in the distance between the spina nasalis anterior, the spina nasalis posterior and between the condylion and the gnathion and the total face length and the lower face length in all groups. It is thought that the results obtained from this study can help the diagnosis, treatment and further studies of OSAS.