Melazmalı hastalarda GPER-1 düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of GDET-1 level in patients with melasma
- Tez No: 645974
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA NAZİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Melazma cildin güneşe maruz kalan bölgelerinde, özellikle yüzde simetrik olarak dağılmış, düzensiz kahverengi maküllerle karekterize kronik edinsel bir hiperpigmentasyondur. Esas olarak Fitzpatrick deri tipi 3-5 olanları özellikle menarş sırasında etkiler. Hastalık asemptomatik olsa da sık görülen yüz tutulumu nedeniyle, hastalığın yaşam kalitesi ve benlik saygısı üzerine olumsuz etkisi vardır. Prevalansı etnik kompozisyona, cilt fototipine ve güneşe maruz kalmanın yoğunluğuna göre değişir. G-Protein bağlı östrojen reseptörü 30 (GPR30) olarak da bilinen G-Protein bağlı östrojen reseptör 1 (GPER1), doğal olarak meydana gelen ve insan yapımı östrojenlerin spesifik bağlanmasını teşvik eden bir transmembran reseptördür. Çalışmaya 40 melazma tanılı, 40 sağlıklı olgu dahil edilmiştir. 80 olgudan alınan kanın serum kısmından ELISA yöntemi ile GPER1 düzeyi bakılmıştır. Hasta ve sağlıklı grup arasında GPER1 düzeyleri kıyaslanmış olup, hasta grupta GPER1 düzeyi daha düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Melasma is a chronic acquired hyperpigmentation characterized by irregular brown macula, symmetrically distributed on the sun-exposed areas of the skin, especially on the face. It mainly affects those with Fitzpatrick skin type 3-5, especially during menarche. Although the disease is asymptomatic, it has a negative effect on quality of life and self-esteem due to the common facial involvement. Its prevalence varies according to ethnic composition, skin phototype and intensity of sun exposure. G-Protein-coupled estrogen receptor 1 (GPER1), also known as G-Protein-linked estrogen receptor 30 (GPR30), is a naturally occurring transmembrane receptor that promotes the specific binding of man-made estrogens. The study included 40 melasma patients and 40 healthy patients. GPER1 level was measured from the serum part of blood taken from 80 cases. GPER1 levels were compared between the patient and the healthy group, and the GPER1 level was found to be lower in the patient group.