Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Obezite Merkezine kayıtlı hastalarda obezite ile fiziksel aktivite düzeyi ve yaşam kalitesi ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between obesity and physical activity level and quality of life in patients registered in Samsun Training and Research Hospital Obesity Center
- Tez No: 646020
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHCUBE ÇUBUKÇU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Samsun Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı obezite merkezine kayıtlı hastalarda fiziksel aktivite düzeyini ve yaşam kalitesini belirlemek ve kapsamlı sosyodemografik değerlendirme yapılarak fiziksel aktivite düzeyini ve yaşam kalitesini etkileyen faktörleri incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 01.10.2019-30.01.2020'de Sağlık Bilimleri Üniversitesi Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Obezite Merkezinde yapılmıştır. Araştırmaya alınma kriterlerine uyan 118 obez bireyden bilgilendirilmiş onam formu alındıktan sonra, 15 soruluk sosyodemografik verilerin olduğu anket uygulanmıştır. Katılımcıların fiziksel aktivite düzeyi Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi ile, yaşam kalitesi SF-36 Yaşam Kalitesi Formu ile değerlendirilmiştir. İstatiksel analizlerde Ki-kare testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi ve Lojistik regresyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to determine the level of physical activity and quality of life in patients enrolled in the obesity center, and to examine the factors affecting the physical activity level and quality of life by making a comprehensive sociodemographic evaluation. Materials and Methods: Our study was carried out in Health Sciences University Samsun Training and Research Hospital Obesity Center on 01.10.2019-30.01.2020. After obtaining informed consent form from 118 obese individuals who met the inclusion criteria, a questionnaire containing 15 questions of sociodemographic data was applied. The physical activity level of the participants was evaluated with the International Physical Activity Questionnaire, and the quality of life was evaluated with the SF-36 Quality of Life Form. Chi-square test, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test and Logistic regression analysis were used for statistical analysis.