Acil servise göğüs ağrısı şikayeti ile başvuran hastaların acil serviste kalış süreleri ve sonlanımları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Relationship between diagnosis and duration of treatment and follow-up of patients with chest pain in the emergency department
- Tez No: 646021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NURİ BOZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Göğüs ağrısı şikayeti acil servise başvuruların en sık sebeplerinden birisidir. Göğüs ağrısı şikayeti ayırıcı tanıları için harcanan efor ve maddi kaynaklar göz önünde bulundurulduğunda, acil servisin iş yoğunluğunun büyük bir parçası olduğunu düşündürür. Çalışmamızda hastaların vital bulguları, göğüs ağrısı özellikleri, eşlik eden semptomları ve hastanede kalış süreleriyle, hastaların nihai tanıları arasında bir ilişki olup olmadığının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal-Metod: Çalışma prospektif ve tanımlayıcı olarak planlandı. Göğüs ağrısı şikayeti olan hastalar son tanılarına göre hayati risk taşıyanlar (HRT) ve hayati risk olmayanlar (HRO) olarak iki gruba ayrılmıştır. Hastaların verileri doktorun doldurduğu anket formu, hasta dosyalarından ve hastane bilgi işlem sistemi üzerinden toplandı. Bulgular: Araştırmaya 585 (%49,4) erkek, 599 (%50,6) kadın toplamda 1184 kişi dahil edildi. Araştırmaya alınan hastaların 324'ü HRT hasta grubunda, 860'ı HRO hasta grubunda yer alıyordu. Hastaneye başvuru anında ilk troponin bakılma oranı HRT hastalarında %96,3 hesaplandı bu oran HRO hastalarında %98,6 hesaplanarak istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek tespit edildi (p=0,012). Fakat 1.saat troponin bakılma oranı HRT hastalarında %69,1, HRO hastalarında %45,6 hesaplandı(p=0,000). Acil serviste kalış süreleri HRT hastalarında HRO hastalarına göre 1 saatten az (%12,0) ve 8 ile 16 saat arasında kalma (%20,1)'da oransal olarak daha fazla iken; 1-3 saat kalma (%31,2) oransal olarak daha az idi (p=0,000). Sonuç: Göğüs ağrısı hastaları için hastanede geçen süre ve harcanılan efor değerlendirildiğinde HRT hastaları ve HRO hastalarının arasında anlamlı farklar mevcuttu. HRT hasta grubunda yer alan tanılar için olan mevcut algoritmaların, HRO hastalıkları dışlama esaslı olması acil servislerin ve hastanelerin iş yükünü artırmakta ve işleyişini yavaşlatmaktadır. Bu konu üzerinde daha kapsamlı araştırmalar planlanarak hastalıkların yönetim algoritmalarının yanında, şikayetlerin yönetim algoritmaları oluşturulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: Complaint of chestpain is one of the most commonreasons for admission to the emergency department. Considering the efort and financial resourcesspent on differentialdiagnoses, complaints of chestpainconstitute a largepart of the work load of the emergency department. Inourstudy, weaimed to evaluate whether there is a relationship between the patients' vital signs, chest pain characteristics, accompanying symptoms, andlength of hospital stayand the final diagnosis of the patients. Materials and Methods: The study was planned prospectively and descriptively. Patients with chest pain complaints were divided into two groups as life-threatening (HRT) andnon-life-threatening (HRO) according to their last diagnosis. The data of the patients were collected from the patients' anamnesis, their special files, and the hospital data processing system. Results: A total of 1184 people, 585 (49.4%) men, 599 (50.6%) women were included in the study. 324 patients were in the HRT patient groupand 860 were in the HRO patient group. The rate of first troponin monitoring at the time of admissiontothehospitalwascalculated as 96.3% in HRT patients, and this rate was calculated as 98.6% in HRO patients and was statistically significantly higher (p=0.012). However, the level of 1st-hour troponin was calculated as 69.1% in HRT patients and 45.6% in HRO patients (p = 0.000). While the duration of stay in the emergency department is proportionally higher in HRT patients than in HRO patients, staying less than 1 hour (12.0%) and between 8 and 16 hours (20.1%); stayfor 1-3 hours (31.2%) was proportionally less (p = 0.000). Conclusion: There were significant differences between HRT patients and HRO patients when the time spent in the hospital and the effort spent on chest pain patients. The fact that the current algorithms for diagnoses in the HRT patient group are based on excluding HRO diseases increases the work load of emergency services and hospitals and slows down their operating system. More comprehensive researches should be planned on this subject, and complaints management algorithms should be created as well as disease management algorithms