Düşük sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonlu hastalarda sağ ventrikül sistolik fonksiyonu ile efor kapasitesi ve kalp hızı toparlaması arasındaki ilişki
The relationship between exercise capacity and heart rate recovery with right ventricle cystolic function in patients with reduced left ventricle ejection fraction
- Tez No: 646022
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT KIRMA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş ve Amaç: Sağ ventrikülün konjestif kalp yetmezliği, aritmi, iskemik kalp hastalığı, ani kardiyak ölüm ve pulmoner hipertansiyonu olan hastaların morbidite ve mortalitesinde önemli rol oynadığı bilinmektedir. Maksimal egzersiz ekg testi sonrası kalp hızı toparlaması (KHT), kalp yetmezliği hastalarında prognozun değerlendirilmesinde faydalı bir araç olarak bulunmuştur. Sol ventrikül yetmezliği olan hastalarda sağ ventrikül disfonksiyonu, kötü prognozun bağımsız bir öngördürücüsüdür. Bu çalışmada sağ ventrikül fonksiyonu göstergesi olarak triküspit anüler plan sistolik yer değiştirme (TAPSE), sağ ventrikül fraksiyonel alan değişimi (RV FAC) ve sağ ventrikül (RV) strain değerleri ile egzersiz kapasitesi ve KHT arasındaki ilişkinin araştırılması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza; 18-70 yaş arası, EF'si ≤%45 olan, sinüs ritminde, egzersiz ekg testi yapabilecek ve ekokardiyografik olarak ekojenitesi iyi olan hastalar dahil edildi. İşlemlerden önce gerekli laboratuvar tesleri (hemogram, biyokimya, CRP ve pro-BNP) için kan örneklemesi alındı. Daha sonra hastalardan ekokardiyografi laboratuvarında egzersiz ekg testi öncesi ve sonrası ekokardiyografi görüntüleri alındı. Hastaların istirahat ve pik egzersiz nabız ve tansiyon değerleri kaydedildi. Egzersiz kesilmesi sonrası 1., 2. ve 3. dk nabız ve tansiyon değerleri de kaydedildi. Bulgular: Kalp hızı değişimideki değişim; TAPSE
Özet (Çeviri)
Background and Aim: It is known that the right ventricle plays an important role in the morbidity and mortality of patients with congestive heart failure, arrhythmia, ischemic heart disease, sudden cardiac death, and pulmonary hypertension. Heart rate recovery (HRR) after maximal exercise ECG testing was discovered as a useful tool in evaluating the prognosis in heart failure patients. Right ventricular dysfunction is an independent predictor of poor prognosis in the patients with left ventricle failure . In this study we aimed to investigate the relationship between exercise and HRR with tricuspid annular plane systolic displacement (TAPSE), right ventricular fractional area chaleft ventricle nge (RV FAC) and right ventricular strain (RV) as indicators of right ventricular function. Materials and Methods: To our study; patients at 18 to 70 years of age, with EF 45≤%, who could exercise, in sinus rhythm, could perform ECG tests, and had good echocardiographic echogenicity were included. Before the procedures, blood sampling was taken for the laboratory tests (hemogram, biochemistry, CRP and pro-BNP). Then, echocardiography was taken from the patients before and after the exercise ECG test in the echocardiography laboratory. The resting and peak exercise heart rates and blood pressure values of the patients were recorded. Pulse and blood pressure results were also recorded at the 1st, 2nd and 3rd minutes after exercise. Results: Heart rate variation; in the patients with TAPSE