Farklı pozisyonlarda oynayan elit ve elit olmayan basketbolcuların, bilişsel becerilerinin ve frontal bölge hemodinami değişimlerinin değerlendirilmesi
Elite and non elite basketball players playing at different positions, evaluation of cognitive skills and examination of hemodynamic changes in frontal region
  1. Tez No: 788866
  2. Yazar: EGEMEN MANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM ŞEREF BEDİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Fizyoloji, Spor, Biophysics, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Egzersiz Fizyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Spor müsabakalarında ve sporcuların elit seviyelere ulaşmalarında fiziksel yetiler kadar bilişsel yetilerde kritik rol oynamaktadır. Bu araştırmada da basketbolcuların pozisyonlarına özgü bilişsel yetenekleri yansıttığını düşündüğümüz bilişsel testler kullanılmıştır. Yıllarca kendi pozisyonunda antrenman yapmış basketbolcuların, bilişsel kabiliyetlerinin pozisyonlarına göre farklı bir şekilde gelişip gelişmediğini ve profesyonel sporcular ile amatör sporcular arasındaki farklar değerlendirilmiştir. Ayrıca akut egzersizin bilişsel performansa etkileri araştırılmıştır. Aynı zamanda tüm bu süreçler esnasında fNIRS cihazı ile frontal bölgedeki hemodinami değişimleri egzersiz öncesi, sonrası ve bilişsel testler esnasında kaydedilerek oksijenasyon değerlerinin nasıl değiştiği değerlendirilmiştir. Çalışmaya 18-35 yaşları arasında amatör ve profesyonel seviyede basketbol oynayan 28 sporcu dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan sporcular hem amatör ve elit olarak hem de pozisyonlarına göre (Gard, Forvet, Pivot) gruplara ayrılmış ve üç farklı bilişsel test (Change Detection Test, Clock Test ve Timewall Test) egzersiz öncesi ve sonrası uygulanmıştır. Akut egzersiz olarak Wingate Anaerobik Test aralarında 4'er dakika dinlenmeler ile 4 kez uygulanmıştır (SIT modeli olarak). Ayrıca tüm bilişsel testler ve egzersiz boyunca alın bölgelerine yerleştirilen bir optot yardımıyla prefrontal bölge hemodinami değişimleri fNIRS cihazı ile takip edilmiştir. Sonuçlar değerlendirildiğinde Gard pozisyonunda oynayan sporcuların seçici dikkatlerini ölçmek için yaptığımızda testlerinde daha başarılı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Physical and cognitive abilities play a critical role in sports competitions and athletes to reach elite levels. This study used cognitive tests that we consider to reflecting the cognitive abilities specific to the positions of basketball players. Whether the cognitive abilities of basketball players who have trained in their positions for years develop differently according to their positions and the differences between professional athletes and amateur athletes were evaluated. In addition, we have investigated the effects of acute exercise on cognitive performance. During all these processes, we recorded hemodynamic changes in the frontal region with the fNIRS device to evaluate the oxygenation. 28 athletes between the ages of 18-35 who play basketball at amateur and professional levels were included in the study. Athletes are divided into groups as amateur and professional as well as according to their positions (Guard, Forward, Pivot). Then three different cognitive tests (Change Detection Test, Clock Test, and Timewall Test) were applied before and after the exercise. As an acute exercise, Wingate Anaerobic Test was applied 4 times with 4 minutes rest in between (as SIT model). In addition, prefrontal hemodynamic changes during all cognitive tests and exercise were recorded with the fNIRS device.