Özel televizyon sektöründe çalışan kamera arkası personelin mesleki yeterlilik durumları; Ankara alan araştırması
The professional competence state of the behind the scene staff working in the television sector; Ankara field study
- Tez No: 646178
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAKİR AVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Dünyada meydana gelen dijital gelişim, dönüşüm medya sektöründe de süratli bir şekilde hissedilmektedir. Bu gelişmeler geleneksel medya faaliyetlerinin toplum üzerindeki etkisini azaltmış, görsel ve işitsel medyayı dönüştürmüş, basılı medyayı ise bitirme noktasına getirmiştir. İnternet teknolojileri ile etkileşime girerek bir dönüşüm süreci yaşamakta olan televizyon yayıncılığı ise yeni medya mecralarından elde ettiği verileri, yılların birikimiyle oluşan televizyon yayıncılığı dili ile yeniden yorumlayarak, harmanlayarak izleyiciyi ekran karşısında tutmaya çalışmaktadır. Televizyon kanallarının yayın içeriklerini web sayfalarında, sosyal medyada ve diğer dijital mecralarda yayınlayarak kendilerini yeni medyada da görünür hale getirme çabaları dijital gelişim, dönüşüm çalışmaları olarak görülebilir. Hem sektör içinde hem de alternatif medya mecralarına karşı yoğun bir rekabet ortamında bulunan televizyon yayın kuruluşlarının, kamera arkası teknik personelini, güncel gelişmeleri ve teknolojiyi takip eden, nitelikli teknik insanlardan seçerek istihdam etmeleri özelikle yüksek bütçeli altyapılarının verimli ve sağlıklı işlemesi açısından çok önemlidir. Türkiye'de uzun süren mesleki standartlaşma çalışmalarının sonucunda Uluslararası Standart Meslek Sınıflama Sistemi (ISCO) nun çalışma çerçevesi baz alınarak Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) kurulmuştur. 2015 yılında tüm mesleki ve teknik eğitimlerin MYK tarafından yayımlanan ulusal meslek standartlarına göre verilmesi yasal zorunluluk haline getirilmiştir. Bu çalışmada MYK tarafından yayımlanan ulusal meslek standartları kapsamında özel televizyon kanallarının Ankara ilinde çalışan teknik personeli ile alan araştırması yapılmış ve mesleki yetkinlik değerlendirmesinin ortaya çıkartılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The digital transformation that takes over the world is clearly effecting the media sector as well. This kind of transformation has lead to decrease of influence of people for the conventional media outlets. It has turned visual and audiable media to something it was not before and it also lead the printed media to the point of disappearing. The television broadcasting is having its transformation by interacting with the internet technologies. The TV sector is trying to grab the audience's attention by using the information they recieve from the new media outlets and reflecting them to the small screen by harmonizing and retelling the information with their years-long experienced TV language. The TV channels' attempt of sharing their broadcasted visuals on social media and other online platforms can be seen as them trying to make themselves exist on the new media and be named as an attempt of transformation. The TV broadcasting companies are in a heavy competition both within the sector and with alternative media outlets. Therefore, it is important for them to hire their behind-the-camera techinal personel from candidates who are following the latest improvements in technology. It is especially crucial to choose the technival personel from highly-qualified people in order high-budget substructures to work efficently. After the long studies on occupational standarts under the frame of International Standard Classification of Occupations the 'Mesleki Yeterlilik Kurumu' (MYK) has been formed. In 2015, it has became a legal obligation to give all the trainings for occupation and technical studies to be given by MYK with the national occupation standarts. This study aims to determine the qualification of technical personel under the MYK's national occupation standarts. It includes private TV chanels' personels in Turkey's capital, Ankara.