Din, ahlak ve ekonomi ilişkisine sosyolojik bir bakış (Batum örneği)
A sociological approach to the relationship between religion, ethics and economics (Batum example)
  1. Tez No: 646179
  2. Yazar: ADAM SHANTADZE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Üç bölümden oluşan bu çalışmada din, ahlak ve ekonomi ilişkisini sosyolojik bir bakış açısından Batum örneğinde değerlendirilmiştir. Dini ve iktisadi hayatında ahlaki ilke ve ahlaki değerler belirli evrensel ahlaki ilkeler kapsamında ele alınmıştır. Çalışmamızın birinci bölümde, ahlaki ilkeler, ahlakın kaynağı ve doğası; İslam ahlakı ve ahlaki değerler; Din, ahlak, ekonomi ilişkisi konuları değerlendirilmiş ve çağdaş dünyamızda meydana gelen ekonomik ve ahlaki sorunlar dile getirilerek bu sorunların çözüm yollarından bahsedilmiştir. İkinci bölümde ise, İslamda ticaret ahlaki prensipleri ele alınmış ve günümüzde var olan ihtiyaçlar çerçevesinde analiz edilmiştir. Zira son yıllarda, çeşitli sektörlerin yanında ticari ilişkilerin de geliştiği Batum'da, resmi istatistik verilerine göre de nüfusunun sadece %25'i Müslüman olan kentte, bu konuların İslamî değerler çerçevesinde değerlendirmesi son derece önemlidir. Çalışmamızın son bölümünde ise, din, ahlak ve ekonomi ilişkisi, sosyolojik bakış açısından Batum örneğinde değerlendirilmiştir. Konunun daha net anlaşılması açısından birebir görüşmeye dayalı veriler, çeşitli yaş, cinsiyet, meslek sahib, dindar ve Müslüman olan 18 kişilik örneklem üzerinde toplanmıştır. Çalışmamızın temel varsayımında ahlaki yaşayış, iktisadi tutum ve davranışlar ile toplumsal yapı arasında bir takım ilişkilerin bulunduğu kabul edilerek ilgili konularda görüşme ve mülakatlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this three-part study, the relationship between Religion, Morality and Ekonomi is evaluated in the Batumi case from a sociological point of view. Moral principles and moral values in religious and economic life are dealt with under certain universal moral principles. In the first chapter of our study, moral principles, source and nature of morality; Islamic ethics and moral values; The issues of religion, morality and economy have been evaluated and economic and moral problems in our modern world and solutions of these problems are mentioned. In the second chapter, the ethical principles of trade in Islam were discussed and analyzed within the framework of current needs. In recent years, in addition to the various sectors of commercial relations developed in Batumi, according to official statistics, only 25% of the city's population is Muslim, it is extremely important to evaluate these issues within the framework of Islamic values. In the last part of our study, the relationship between religion, morality and economics was evaluated in the case of Batumi from a sociological point of view. The data based on one-to-one interviews for a clearer understanding of the subject were collected on a sample of 18 Muslim and religious people of various ages, sexes and occupations. In the basic assumption of our study, there were some relations between moral life, ekonomik attitudes and behaviors and social structure, and visits and interviews were held on the related subjects.