Hepatoselüler kanser ve kolorektal kanser karaciğer metastazlarına yönelik, mikrodalga ve radyofrekans ablasyon tedavilerinin uzun dönem sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of the long-term results of microwave and radiofrequency ablation therapies for hepatocellular cancer and colorectal cancer liver metastases
- Tez No: 646254
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN AKHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Amaç: Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi girişimsel radyoloji departmanında, 2007 yılından beri, hepatik termal ablasyon uygulanan kolorektal kanser (KRK) ve hepatoselüler kanser (HSK) hastalarında, genel ve hastalıksız sağkalım ile lokal progresyonsuz sağkalımların belirlenmesi ve bu ölçümlerin hem hastalara hem de lezyonlara ait değişkenlere göre karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2007 yılından beri termal ablasyon uygulanan kolorektal (n=74) ve hepatoselüler karsinom (n=67) hastaları belirlendi. Küratif ablasyon uygulanmayan ve takipleri yetersiz olan hastalar çalışmadan çıkarıldı. Hastaların sağkalımları Kaplan-Meier analizleri ile belirlendikten sonra, anlamlılığı için Logrank analizi uygulandı. Ayrıca değişkenler arasında daha ön plana çıkanı belirlemek için multivaryant Cox-regresyon analizi uygulandı. Lokal tümör progresyonu, rezidü ve komplikasyon gelişimi ile diğer değişkenler arasında olası ilişkiyi saptamak açısından Ki-Kare testi de uygulandı. Bulgular: Hem kolorektal karsinom metastazlı hastalarda, hem de hepatoselüler kanser hastalarında, uygulanan termal ablasyon tekniğinin Mikrodalga ya da Radyofrekans ablasyon olmasının, genel sağkalım ve karaciğerde progresyonsuz sağkalım değerlerine anlamlı etkisi saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aimed to detect the overall and disease-free survival on both hepatocellular carcinoma (HCC) and colorectal carcinoma (CRC) patients whose hepatic lesions ablated with thermal ablation methods and to evaluate the local progression-free survival on liver lesions in the interventional radiology section of Hacettepe University Medicine Faculty, since 2007. Afterward, comparison among these survival values according to the variables of both patients and lesions was aimed. Materials and Methods: Colorectal (n=74) and hepatocellular carcinoma (n=67) patients with thermal ablation have been identified since January 2007. Patients who did not have curative ablation and whose follow-up was inadequate were excluded from the study. After the survival of the patients was determined by Kaplan-Meier analysis, Logrank analysis was applied for its significance. In addition, multivariate Cox-regression analysis was applied to determine the prominent among the variables. Chi-Square test was also used to determine the possible relationship between local tumor progression, residual and complication development, and other variables. Results: Both in patients with colorectal carcinoma metastasis and in patients with hepatocellular cancer, the effect of thermal ablation technique on Microwave or Radiofrequency ablation was not significant on overall survival and liver progression-free survival values (p>0,05).