Bireysel afet direnç değerlendirmesi: Gümüşhane örneği
Individual disaster resistance assessment: Gümüşhane case
  1. Tez No: 646270
  2. Yazar: UĞUR YAYLA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDIN KIVANÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Afet Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Araştırma,“Individual Disaster Resilience Assessment (InDRA)”Ölçeğinin geçerliliğini ve güvenilirliğini yaparak Türkçeye“Bireysel Afet Direnç Değerlendirmesi (BADD)”ölçeği olarak uyarlayıp sonraki çalışmalar için literatüre katkı sağlamak amacıyla yapılmıştır. Ölçeğin uygulaması Gümüşhane Üniversitesinde öğrenim gören 622 öğrenciye anket uygulayarak yapılmıştır. Araştırmamızın sonucunda elde edilen uyum indeksleri sonuçları en iyi değerleri içermektedir. Araştırma grubundaki katılımcıların cinsiyet, afetlerle ilgili hazırlık eğitimi alma, afetlerle ilgili hazırlık eğitimi isteme, afet planı hakkında bilgisi olma, afet-acil durum çantası olma, afet planı olma, ilk yardım eğitimi alma, ilk yardım eğitimi isteme ve deprem sonrası buluşma yeri belirleme durumları ile bireysel afet direnç değerlendirme (BADD) puanları ortalaması arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of the research was to adapt the Turkish Individual Disaster Resistance Assessment (BADD) scale to the Turkish Individual by making the reliability and validity of the“Individual Disaster Resilience Assessment (InDRA)”scale and to contribute to the literature for future studies. The application of the scale was conducted by applying a questionnaire to 622 students studying at Gümüşhane University. The fit indices obtained as a result of our research include the best. Participants in the research group have received gender, preparation training about disasters, requesting preparation training about disasters, having knowledge about disaster plan, being disaster-emergency bag, being disaster plan, receiving first aid training, requesting first aid training and determining meeting place after earthquake. A statistically significant difference was found between the mean and individual disaster resistance assessment (BADD) scores (p 0.05).