Sağlık çalışanların yöneticilerine yönelik hizmetkar liderlik algılarının, örgütsel tükenmişlik davranışı ile ilişkisinde psikolojik dayanıklılığının aracı rolü: bir sağlık kuruluşunda araştırma
The mediating role of psychological resilience in the relationship between healthcare workers' perceptions of servant leadership towards their managers and organisational burnout behaviour: a study in a healthcare setting
  1. Tez No: 980632
  2. Yazar: HAVVA NUR ÖKTEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Sağlık çalışanları toplumun diğer kesimlerine kıyasla daha fazla tükenmişlik, anksiyete, kaygı bozukluğu gibi ruhsal sıkıntılar yaşamaktadır. Sağlık kurumları yöneticilerinin göstereceği hizmetkar liderlik davranışları yoluyla çalışanların psikolojik dayanıklılıkları artırılabilir ve örgütsel tükenmişlikleri azaltılabilir. Ayrıca psikolojik dayanıklığı yüksek çalışanların daha az tükenmişlik yaşaması beklenmektedir. Bu araştırmada sağlık çalışanların hizmetkar liderlik, örgütsel tükenmişlik ve psikolojik dayanıklık düzeylerinin belirlenmesi, hizmetkar liderlik ile örgütsel tükenmişlik arasındaki ilişkinin belirlenerek bu ilişki de psikolojik dayanıklığın aracı rolünün olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, tanımlayıcı, ilişki arayıcı ve kesitsel olması boyutuyla nicel araştırma tipindedir. Bir eğitim ve araştırma hastanesinde çalışan 358 sağlık çalışanı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak; tanıtıcı bilgi formu, hizmetkar liderlik ölçeği, psikolojik sağlamlık ölçeği kısa versiyonu, tükenmişlik ölçeği kısa versiyonu kullanılmıştır. Araştırmada Helsinki Bildirgesi'nde belirtilen ilkeler takip edilmiştir. Araştırmanın sonucunda sağlık çalışanlarının %36,3'ünün 26-33 yaş arasında, %80,7'sinin kadın, %54,5'inin evli, %58,1'nin lisans mezunu, %76,5'nin hemşire %44,1'nin 5 yıl ve daha az mesleki deneyime sahip olduğu, %26,8'nin yatan hasta servisinde çalıştığı, %25,7'sinin ayda 6 ile 10 nöbet arasında tuttuğu belirlenmiştir. Sağlık çalışanlarının yöneticilerine yönelik hizmetkar liderlik algı düzeyinin yüksek, kendi bildirdikleri tükenmişlik düzeyinin orta-yüksek ve kendi bildirdikleri psikolojik dayanıklık düzeyinin orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Sağlık çalışanlarının hizmetkar liderlik toplam puanı ve psikolojik dayanıklığı toplam puanı arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu, psikolojik dayanıklık ve örgütsel tükenmişlik arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu, hizmetkar liderlik ve örgütsel tükenmişlik arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu ve bu ilişkide psikolojik dayanıklığın aracı bir rolünün olmadığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, sağlık çalışanlarının örgütsel tükenmişliklerinin azaltılması küresel çapta önem arz etmektedir. Bu sebeple sağlık örgütlerinde hizmetkar liderlik modelinin benimsenmesi, çalışanların psikolojik dayanıklıklarının desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Healthcare workers experience more psychological distress, such as burnout, anxiety and anxiety disorders, compared to other segments of society. Employees' psychological resilience can be increased and their organisational burnout can be reduced through servant leadership behaviours demonstrated by managers in healthcare institutions. In addition, it is expected that employees with high psychological resilience will experience less burnout. The purpose of this study is to determine the levels of servant leadership, organisational burnout and psychological resilience among healthcare workers, to determine the relationship between servant leadership and organisational burnout, and to determine whether psychological resilience has a mediating role in this relationship. The study is quantitative in that it is descriptive, relational and cross-sectional. It was conducted with 358 health care professionals working in a teaching and research hospital. The study used an introductory information form, the servant leadership scale, the short version of the psychological resilience scale, and the short version of the burnout scale as data collection instruments. The study followed the tenets of the Declaration of Helsinki. As a result of the study, it was found that 36.3% of the healthcare professionals were between 26 and 33 years of age, 80.7% were female, 54.5% were married, 58.1% had a bachelor's degree, 76.5% were nurses, 44.1% had 5 years or less of work experience, 26.8% worked in the inpatient unit, and 25.7% worked between 6 and 10 shifts per month. It was found that the healthcare professionals' perception of servant leadership towards their managers was high, their self-reported level of burnout was moderate to high, and their self-reported level of psychological resilience was moderate. It was found that there was a positive and significant relationship between the total servant leadership score and the total psychological resilience score of healthcare professionals, a negative and significant relationship between psychological resilience and organisational burnout, a negative and significant relationship between servant leadership and organisational burnout, and that psychological resilience did not play a mediating role in this relationship. As a result, reducing organisational burnout among healthcare professionals is of global importance. Therefore, it is necessary to adopt the servant leadership model in healthcare organisations and support the psychological resilience of employees.