Öğretim elemanlarının mükemmeliyetçilik, çatışma, yalnızlık düzeyleri arasındaki ilişki ve bazı değişkenlere göre incelenmesi
Perfectionism, conflict and loneliness of academics and examination of these concepts relationships with certain variables
- Tez No: 646299
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ CEMALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Akademisyenlerin çalışma hayatındaki başarısı, tüm bilim dünyasını etkilemesi açısıdan önemlidir. Mükemmeliyetçilik, çatışma ve yalnızlık kavramları ise çalışanların mesleki gelişimini ve akademik başarılarını etkileyen önemli olgulardır. Bu çalışmada Türk eğitim sisteminin en üst basamağında bulunan üniversitelerde çalışan öğretim elemanlarının mükemmeliyetçilik, çatışma ve yalnızlık düzeyleri arasındaki ilişki incelenmektedir. Çalışmada ilişkisel tarama modeli kullanılmaktadır. Bu bağlamda çalışmanın bağımsız değişkeni mükemmeliyetçilik, bağımlı değişkeni yalnızlık ve aracı değişkeni ise çatışmadır. Çalışmaya Medipol Üniversitesinden rastgele örneklem metoduyla 347 akademisyen dahil edilmiştir. Çalışmanın veri toplama araçlarında ise Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği, Rahim Örgütsel Çatışma Ölçeği ve İş Yaşamında Yalnızlık Ölçeği kullanılmıştır. Veri analizinde AMOS programı kullanılmıştır. Öncelikle araştırmanın ölçeklerine yönelik güvenilirlik analizleri yapılmış, uyum iyiliği değerlerine bakılmış ve boyut yapısı ortaya konmuştur. Bundan sonraki aşamada araştırmaya ilişkin hipotez testleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda akademisyenlerin, iş yaşamında mükemmeliyetçilik ve yalnızlık algı düzeylerinin bütün boyutlarda düşük düzeyde olduğu, genellikle yapıcı çözüm stratejilerini tercih ettikleri, yıkıcı çözüm stratejilerini ise daha az tercih ettikleri, mükemmeliyetçilik ile yalnızlık arasında olumlu yönde yüksek düzeyde bir ilişki olduğu, yalnızlık algıları ile çatışma çözüm stratejilerine yönelik algıları arasında olumlu yönde anlamlı ilişki olduğu ve mükemmeliyetçilik algıları ile çatışma çözüm stratejileri arasında olumlu yönde anlamlı ilişki olduğu bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The success of academicians in working life is important in terms of affecting the entire scientific world. The concepts of perfectionism, conflict and loneliness are important factors affecting the professional development and academic success of the employees. In this study, the relationship between the levels of perfectionism, conflict and loneliness of faculty members working in universities at the highest level of Turkish education system is examined. Relational survey model is used in the study. In this context, the independent variable of the study is the perfectionism dependent variable and the mediator variable is conflict. 347 academicians from Medipol University were included in the study. In the data collection tools of the study, Multidimensional Perfectionism Scale, Uterus Organizational Conflict Scale and Business Loneliness Scale were used. AMOS program was used in data analysis. Firstly, reliability analyzes for the scales of the research were made, goodness of fit values were examined and the size structure was revealed. In the next stage, hypothesis tests related to the research were conducted. As a result of the research, academics have a low level of perception of perfectionism and loneliness in business life, they prefer generally constructive solution strategies, prefer destructive solution strategies to a lesser level, there is a positive high relationship between perfectionism and loneliness, conflict with loneliness perceptions. It was found that there was a significant relationship between their perceptions towards their strategies and there was a significant relationship between their perception of perfectionism and their conflict resolution strategies.