Kadın ofis çalışanlarında kas iskelet problemlerinin iş performansı, yaşam kalitesi ve muskuloskeletal uygunluk ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Investigation of the relationship between musculoskeletal system problems and job performance, quality of life and musculoskeletal fitness in female office workers
- Tez No: 646310
- Danışmanlar: PROF. DR. FERDİ BAŞKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Ofis ortamında çalışan kadın bireylerin kas iskelet sistemi problemlerinin; iş performansına, yaşam kalitesine ve muskuloskeletal uygunluk düzeylerine etkilerini analiz ederek çalışma koşullarına yönelik yapılacak uygulamalar için öncülük etmektir. Gereç ve yöntem: Çalışmaya Süleyman Demirel Üniversitesi'nde çalışmakta olan ve herhangi bir katılım engeli olmayan 115 kadın idari personel dahil edildi. Katılımcıların bireysel özellikleri kaydedildi. Farklı vücut bölgeleri için kas iskelet sistemi değerlendirmesinde Cornell Kas İskelet Rahatsızlık Anketi, iş performansı değerlendirmesinde Çalışma Rolü İşlevselliği Anketi, yaşam kalitesi değerlendirmesinde Kısa Form SF12 ve muskuloskeletal uygunluk değerlendirmesinde Muskuloskeletal Uygunluk Bataryası kullanılmıştır. Bulgular: Ofis çalışanlarının en fazla boyun (69,9), sırt (65,2) ve bel (52,2) bölgesinde kas iskelet sistemi problemleri bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose (objective): Musculoskeletal problems of female individuals working in the office environment; to pioneer applications for work conditions by analyzing their effects on job performance, quality of life and musculoskeletal fitness levels. Materials and methods: 115 female administrative staff working at Suleyman Demirel University and without any barriers to participation were included in the study. The individual characteristics of the participants were recorded. Cornell Musculoskeletal System Questionnaire in the evaluation of the musculoskeletal system for different body regions, Work Role Functionality questionnaire in the job performance evaluation, Short Form SF12 in the quality of life evaluation, and Musculoskeletal Fitness Battery in the musculoskeletal fitness evaluation were used. Results: Office workers had the most problems with the musculoskeletal system in the neck (69.9), back (65.2) and waist (52.2) regions.