Boksörlerde 8 haftalık kuvvet antrenmanlarının performans üzerine etkisi
The effect of 8-week strength training on the performance of boxers
  1. Tez No: 646384
  2. Yazar: TAMER KURTUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KUMARTAŞLI, DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM KUBİLAY TÜRKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırmanın amacı, boksörlerde 8 haftalık kuvvet antrenmanlarının performans üzerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmaya Mehmet Akif Ersoy Spor Kulübü sporcusu 20 erkek boksör katıldı. Sporcular kontrol grubu ve kuvvet antrenman grubu olmak üzere rastgele yöntemle iki gruba ayrıldı. Kontrol grubunun yaş ortalaması 22,00±1,76 yıl, vücut ağırlığı ortalaması 80,00±3,43 kg ve boy ortalaması 176,90±6,29 cm; kuvvet antrenman grubunun yaş ortalaması 22,90±1,96 yıl, vücut ağırlığı ortalaması 77,00±4,85 kg ve boy ortalaması 179,80±4,56 cm olarak tespit edildi. 8 haftalık antrenman boyunca kontrol grubu ve kuvvet antrenman grubu haftada 3 gün, günde yaklaşık 90 dakika boks antrenmanı yaptı. Kuvvet antrenman grubu boks antrenmanlarına ek olarak haftada 3 gün, günde yaklaşık 30 dakika kuvvet antrenmanı yaptırıldı. Boksörlerden antrenman öncesi ve sonrası 1 RM kuvvet testi, el kavrama kuvveti, sırt kuvveti, bacak kuvveti, 30 sn mekik testi, 30 sn şınav testi, dikey sıçrama testi, 15 sn ip atlama testi ve 30 m sürat testi ölçümleri alındı. Grup içi ön ve son test ortalama değerleri karşılaştırmak için Paired Samples t Testi; gruplar arası ön ve son test ortalama değerlerini karşılaştırmak için Independent Samples t Testi kullanıldı. Sonuçlar "p0,05). Sonuç olarak, araştırmamızda 8 hafta uygulanan kuvvet antrenmanları Boksörlerin performansı üzerinde pozitif etkileri belirlenmiştir. Spor bilimcisi/antrenörler araştırmamız gibi Boksta kuvvet antrenmanlarının performans üzerindeki değişimlerini incelemeleri, bu bilgilerden elde edilen bulgular doğrultusunda antrenman programlarını geliştirebilmeleri, her spor dalının kendine özgü teknik-taktik stratejileri belirlemeleri ve antrenman programlarını planlayabilmeleri açılarından da önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of 8-week strength training on performance in boxers. 20 male boxers, Mehmet Akif Ersoy Sports Club athletes participated in the study. The athletes were divided into two groups randomly, the control group and the strength training group. The average age of the control group was 22.00 ± 1.76 years, the average body weight was 80.00 ± 3.43 kg and the average height was 176.90 ± 6.29 cm; The average age of the strength training group was 22.90 ± 1.96 years, the average body weight was 77.00 ± 4.85 kg, and the height average was 179.80 ± 4.56 cm. During the 8-week training, the control group and the strength training group did boxing training for about 90 minutes a day, 3 days a week. In addition to the strength training group boxing training, strength training was done 3 days a week, approximately 30 minutes a day. 1 RM force test, hand grip strength, back force, leg force, 30 sec shuttle test, 30 sec push-up test, vertical jump test, 15 sec jump test and 30 m speed test measurements were taken from the boxers before and after the training. Paired Samples t Test to compare the pre and post test mean values within the group; Independent Samples t Test was used to compare pretest and posttest mean values between groups. The results were evaluated according to the significance level of "p 0.05). As a result, in our study, strength training performed for 8 weeks has positive effects on the performance of boxers. Like our sports scientist / coaches research, it is also important in terms of examining the changes in boxing strength training on performance, developing training programs in line with the findings obtained from this information, determining specific technical-tactical strategies of each sport and planning training programs.