11-13 yaş grubu kick boks sporcularına uygulanan 8 haftalık thera-band antrenmanlarının bazı fiziksel ve motorik özellikler üzerine etkisi
The effects of 8-week thera-band trai̇ni̇ngs on some physical and motori̇c properti̇es of ki̇ckboxi̇ng athletes of 11-13 age group
  1. Tez No: 779705
  2. Yazar: ÖZCAN KIZILBAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERDEM CİĞERCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmanın amacı, thera band ile yapılan sekiz haftalık antrenmanlarının, 11-13 yaş grubu erkek kick boks sporcularında bazı fiziksel ve motorik özelliklere etkilerinin incelenmesi ve literatüre katkıda bulunulmasıdır. Bu çalışma 11-13 yaş grubu erkek kick boks sporculardan oluşan (n=16), kontrol grubu (n=8) ve çalışma grubu (n=8) katılımcıları ile gerçekleştirilmiştir. 8 haftalık theraband antrenman programı öncesinde (ön-test) ve sonrasında (son-test) ölçümleri alınmıştır. Fiziksel ve motorik ölçümler; Boy, kilo, vücut kütle indeksi, vücut yağ yüzdesi, kavrama kuvveti, sırt kuvveti, bacak kuvveti, 10m-20 m sürat koşusu, yıldız denge testi, T çeviklik testi, reaktif çeviklik testi, dikey sıçrama testi, durarak uzun atlama testi ve anaerobik sprint testi (Pediatrik RAST) uygulanmıştır. Kontrol grubu 8 hafta boyunca haftanın 3 günü rutin kick boks antrenmanlarına devam etmiştir. Çalışma grubu ise 8 hafta boyunca haftada 3 gün kontrol grubuyla rutin i kick boks antrenmanlarına katılmış buna ekstra olarak antrenmanı olmadığı 3 gün theraband antrenmanı yapmışlardır. Çalışma grubuna 14 hareketden oluşan 3 bölgeyide içeren 45-50 dakikalık antrenman programı uygulanmıştır. Çalışmalar yeşil renkli therabandlar ile yaptırılmıştır. Bireylerden elde edilen verilerin analizi Windows işletim sistemi altında çalışan SPSS 18.0 istatistik paket programı ile yapılmıştır. Gruplarda teraband eğitimi öncesi/başlangıcı ve sonrası/bitişi verilerinin karşılaştırılması, parametrik koşullar sağlanmadığı için“Wilcoxon kriteri”kullanılarak yapılmıştır. Değişken sonuçlar aritmetik ortalama standart sapma (X±SD) olarak gösterilir. Her iki gruptaki egzersiz öncesi ve sonrası farklılıkları karşılaştırmak için Mann-Whitney U-testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of eight-week training with thera band on some physical and motoric properties of 11-13 age group male kickboxers and contribute to the literature. This study group was carried out with the control group (n=8) consisting of male athletes in the 11-13 age group and the participants in the 11-13 age group (n=8). Measurements were taken before (pre-test) and after (post-test) the 8-week theraband training program. Physical and biomotoric measurements height, weight, body mass index, body fat percentage, grip strength, back strength, leg strength, 10m-20m sprint, star balance test, T agility test, reactive agility test, vertical jump test, standing tall jumping test and anaerobic sprint test (Pediatric RAST) were applied. The control group continued their routine kickboxing training 3 days a week for 8 weeks. The study group, on the other hand, participated in routine and kickboxing training with the control group 3 days a week for 8 weeks, and theraband training was performed for 3 days without training in addition to this. A 45-50 minute training program including 3 zones consisting of 14 movements was applied to the study group. The works were done with green colored therabands. The analysis of the data obtained from the individuals was made with the SPSS 18.0 statistical package program running under the Windows operating system. The comparison of teraband training before/beginning and post/finish data in the groups was made using the“Wilcoxon criterion”since parametric conditions were not met. variable results are shown as arithmetic mean standard deviation (X±SD). The Mann-Whitney U-test was used to compare the pre- and post-exercise differences in both groups.