Otel işletmelerinde örgütsel stres düzeyleri ve departman ilişkisi üzerine bir araştırma
A research on organizational stress levels and department relationship in hotel businesses
  1. Tez No: 646388
  2. Yazar: GÖZDE KUMAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDAR SARI ÇALLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışmanın amacı, dört ve beş yıldızlı otel işletmelerindeki örgütsel stres düzeylerinin departmanlar arasında farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek ve örgütsel stresin boyutlarının departmanlar üzerindeki etkisini tespit etmektir. Bu doğrultuda öncelikle; örgütsel stres ile ilgili literatür taraması yapılarak çalışmanın kuramsal çerçevesi oluşturulmuştur. Metodoloji bölümünde“Anket”tekniği uygulanmıştır. Alan araştırması için belirlenen İstanbul ilinde faaliyet gösteren dört ve beş yıldızlı otel işletmelerindeki 590 otel çalışanı ankete dahil olmuştur. Araştırma hipotezini test etmek amacıyla tek yönlü varyans analizi (One-Way ANOVA) ve Çoklu Doğrusal Regresyon analizi uygulanmıştır. Anket araştırması sonucunda ulaşılan bulgulara göre, otel işletmelerindeki örgütsel stres düzeyleri; örgütsel yapı, iş yerindeki fiziki ortam, iş yapısı, örgüt ile kişiler arası ilişkiler ve yönetici ile çalışan ilişkileri olmak üzere beş boyutta incelenmiştir. Uygulanan tek yönlü ANOVA testi sonucunda; örgütsel stresin yönetici çalışan ilişkileri, iş yapısı ve iş yerindeki fiziki ortam boyutlarında anlamlı farklılıklar ortaya çıkmıştır. Söz konusu anlamlı farklılıklar; stresin yönetici ve çalışan ilişkilerinden kaynaklanan boyutunda, önbüro / kat hizmetleri, yiyecek içecek departmanları ve destekleyici ve kurmay bölümler /yiyecek içecek departmanları arasındadır. Stresin iş yapısından kaynaklanan boyutunda; önbüro / kat hizmetleri, yiyecek içecek ve destekleyici ve kurmay bölümler / kat hizmetleri, yiyecek içecek departmanları arasındadır. Stresin iş ortamındaki fiziki şartlardan kaynaklanan boyutunda ise kat hizmetleri / destekleyici ve kurmay bölümler arasında ortaya çıkmıştır. Örgütsel stresin örgüt yapısı ve örgüt ile kişiler arası ilişkiler boyutlarında ise anlamlı farklılığa rastlanmamıştır. Departmanlar arası en yüksek stres düzeyleri ise; yönetici çalışan ilişkileri ve iş yapısı boyutlarında yiyecek içecek departmanında, örgüt yapısı ve örgüt kişilerarası ilişkiler boyutlarında destekleyici ve kurmay bölümler, iş ortamındaki fiziki şartlar boyutlarında ise kat hizmetleri departmanında ortaya çıkmıştır. Çoklu Doğrusal Regresyon analizi sonucunda ise, örgüt ve kişilerarası ilişkiler boyutunun departmanlar üzerinde pozitif yönde anlamlı bir etkisi tespit edilmiştir. İş ortamındaki fiziki şartlar boyutunun ise departmanlar üzerinde negatif yönde anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Örgütsel stresin; yönetici çalışan ilişkileri, örgüt yapısı ve iş yapısı boyutlarının ise departmanlar üzerinde anlamlı bir etkisi tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis, is to determine the differences of the organizational stress levels between departments in the four and five star hotel businesses and to determine the effect of organizational stress dimensions on departments.In this direction first of all; the theoretical framework of the study was created by literature review about organizational stress.In the methodology section,“Survey”technique was applied. 590 hotel employees in four and five star hotel businesses operating in Istanbul province were included in the survey. In order to test the research hypothesis, one-way analysis of variance (One-Way ANOVA) and Multiple Linear Regression analysis were applied. According to the findings obtained via survey, the organizational stress levels in the hotel enterprises are examined in five dimensions: Organizational structure, physical environment in the workplace, business structure, the relationship between the organization and the person, and employer-employee relations. As a result of the one-way ANOVA test; significant differences have emerged in organizational stress in employer-employee relations ,business structure and physical environment dimensions in the workplace. These significant differences are; between front office /housekeeping, food and beverage departments and supporting and staff departments / food and beverage departments in dimensions of employer-employee relations. In dimensions of business structure significant differences have emerged between front office / housekeeping, food and beverage and supportive and staffing departments / housekeeping, food and beverage departments. In dimensions of physical environment in the workplace significant differences have emerged between housekeeping / supportive and staffing departments. There isn't significant difference in organizational stress, in dimensions organizational structure and the relationship between the organization and the person. Highest stress levels among departments; food and beverage department is in dimensions business structure and employer-employee relations. Supportive and staffing department is in dimensions the relationship between the organization and the person and organizational structure. Housekeeping department is in dimension physical environment in the workplace. As a result of the Multiple Linear Regression analysis was determined a significant positive effect on departments of the relationship between the organization and the person. It was determined a significant negative effect on departments of physical environment in the workplace. There isn't significant effect of organizational stress on departments in dimensions employer-employee relations, organizational structure and business structure.