Export target market selection and target market research for pharmaceutical products
İhracat hedef pazar seçimi ve ilaç ürünleri için hedef pazar araştırması
- Tez No: 646389
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÇENGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Dünyada bulunan özellikle büyük ve orta ölçekli ülke pazarlarına ürün bazında bakıldığında, birçok üründe ciddi bir rekabet ortamıyla karşılaşılmaktadır. Firmalar, bu artan iç rekabet ve zaman zaman daralan ekonomiler ve riskler sebebiyle sürekliliğini sağlamak adına ihracata yönelmektedir. Ülke pazarlarına ihracat yoluyla girecek olan firmalar için, devamlılığını sağlaması adına firma ve ürün koşullarına uygun bir pazar bulabilmek, hem maliyet hem zaman tasarrufu adına önemlidir. Bu pazarların bulunması için de öncelikle doğru verilerin ticari istihbarat yoluyla toplanıp doğru yorumlanması, böylece saha çalışmalarından önce doğru pazarların belirlenmesi gerekmektedir. Bu tezin amacı Türkiye'de yerleşik olan ilaç firmaları için daha maliyetli ve uzun olan saha araştırmaları yerine yapılan ticari istihbarat araştırmalarıyla potansiyel pazarları belirlemek ve yorumlar ile birlikte bir model oluşturmaktır. Yapılan araştırma keşifsel bir araştırma olup, ikincil veri araştırması yöntemiyle sonuca varılmıştır. Konunun daha iyi kavranabilmesi için çalışma üç ana bölüm halinde hazırlanmıştır. Birinci bölümde, literatür araştırmasıyla öncelikle ihracat kavramı, ihracat çeşitleri ve ihracat pazarlaması kavramı ürün, dağıtım, tutundurma ve fiyatlandırma stratejileriyle birlikte ayrıntılı olarak verilmiştir. Ayrıca çalışmanın temeli olan hedef pazar kavramı, stratejileri ve süreci detaylıca aktarılmış, veri türleri ve çalışmada kullanılacak ikincil veri kaynakları aktarılmıştır. İkinci bölümde ise öncelikle araştırmanın kapsamı, amaç ve metodolojisi ile ilaç hakkında genel bilgi ve GTIP numara analizi ele alınmış ve son bölümde ilaç sektöründe bulunan firmalara için en uygun hedef pazarlar belirlenmiş ve her biri detaylıca incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
When looking at the markets of large and medium-sized countries in the world on a product basis, it is encountered a serious competitive environment for many products. Due to the increasing domestic competition and shrinking economies and risks, companies tend to export activities in order to ensure their continuity. In order to ensure continuity for companies which enter to country markets with the way of export, it is significant to find a market that is suitable for company and product conditions, in terms of both cost and time savings. In order to find these markets, firstly, the correct data must be collected and interpreted correctly, so that the right markets must be determined before the field researches. The aim of this thesis is that determining the potential markets for the pharmaceutical companies which are located in Turkey with the commercial intelligence researches which are done instead of more costly and longer field researches and creating a model together with interpretations. The research is an heuristic research type and it is concluded with the secondary data research method. For a better understanding of the subject, the study has been prepared in three main sections. In the first section, the concept of export, export types and export marketing subjects are given in detail together with product, distribution, promotion and pricing strategies. Also, the basis of study, the concept of target market, and target market strategies with the actions are explained in detail and the data types and the secondary data sources which are used in study were explained. In the second section, firstly it was handled the content, aim and methodology of research and the general information about pharmaceutical and its products and HS code analysis and in the last section, the most suitable target markets were determined for pharmaceutical companies and each one was examined in detail.