Doğu Akdeniz enerji jeopolitiğinin bölge güvenliğine etkisi
The role of Eastern Mediterranean energy geopolitics on the regional security
  1. Tez No: 646392
  2. Yazar: MELİS ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKERİYA TÜZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Doğu Akdeniz bölgesi jeopolitik konumu ve kronik sorunları ile yüzyıllardır küresel ve bölgesel güç mücadelelerine ev sahipliği yapmıştır. 2000'li yılların başında Doğu Akdeniz açıklarında keşfedilen doğal gaz rezervleri bölge devletlerinin enerji arz politikaları bağlamında paylaşım ve hak rekabetine yol açarak, bölge içerisinde yeni siyasi ve askeri gerilimlerin yaşanmasına neden olmuştur. Bu çalışma son dönemde Doğu Akdeniz üzerinde artan enerji politiğinin taraf ülkeler arasındaki ilişkilere etkilerini ve bölge güvenliğine tesisini incelemektedir. Öncelikle Doğu Akdeniz'in güncel enerji jeopolitiğini ve bölge devletlerinin enerji profilini değerlendiren çalışma, enerji kaynakları paylaşımının oluşturduğu rekabetin devletlerin ulusal güvenlik hedeflerine ve bölgesel güvenlik yapısına etkilerini de irdeleyecektir. Enerji kaynaklarının devletlerin enerji politikaları doğrultusunda bölgenin güvenlik yapısını nasıl etkilediğini analiz eden bu araştırma bölgenin birden fazla yerel ve küresel aktörün etkisi altında olmasından dolayı Doğu Akdeniz jeopolitiğini üç boyutlu bir güvenlik yapısı içerisinde ele alacaktır
Özet (Çeviri)
The Eastern Mediterranean region has hosted global and regional power struggles for centuries due to its geopolitical location and chronic problems. The natural gas reserves discovered off the East Mediterranean in the early 2000s paved the way for competition over sharing and rights in the context of the energy supply policies of states in the region, leading to new political and military tensions in the region. This study examines the impacts of rising energy politics over the Eastern Mediterranean on the relations between the relevant state parties as well as the establishment of regional security. Firstly touching upon the current energy geopolitics of the Eastern Mediterranean and evaluating the energy profile of states in the region, the study will examine the impacts of the competition fuelled by the sharing of energy resources on the national security objectives of states and the regional security structure. Analysing how energy resources affect the regional security structure in line with the energy policies of states, this research will address the Eastern Mediterranean geopolitics within a tripartite security structure since the region is under the influence of multiple local and global actors.