Pipetle fonasyon ve suya pipetle fonasyon egzersizlerinin akustik parametreler üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the acoustic effects of straw phonation and straw phonation in water exercises
  1. Tez No: 646404
  2. Yazar: CANSU TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH ÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Yarı tıkalı ses yolu egzersizleri ses terapisi ve eğitiminde yaygın kullanıma sahiptir. Bu çalışmanın amacı, iki yarı tıkalı ses yolu egzersizinin; suya pipetle fonasyon ve pipetle fonasyon, akustik ses parametreleri ve ses üretiminin algısal rahatlığı üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma herhangi bir ses bozukluğu bulunmayan 23 kadının katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar pipetle fonasyon ve suya pipetle fonasyon egzersizlerinin yapıldığı iki ayrı oturuma katılmıştır. Egzersiz öncesi ve sonrasında akustik analiz için ses kayıtları alındı ve katılımcılar tarafından 10 puanlık skala ile algısal ses üretim rahatlığı değerlendirildi. İstatistiksel analizleri SPSS (Statistical Package for Social Sciences) kullanıldı. Bulgular: Çalışmanın sonuçları, pipetle fonasyon ve suya pipetle fonasyon egzersizlerinin F0, NHR ve SPI parametreleri üzerinde anlamlı bir fark oluşturduğu göstermiştir. İki egzersiz arasında akustik parametrelerden sadece VTI parametresinde anlamlı bir fark bulunmuştur. Her iki egzersizin de ses üretiminde rahatlığı öz-değerlendirmesinde anlamlı sonuçlar yaratırken suya pipetle fonasyon egzersizinin algısal ses rahatlığı açısından daha etkili olduğu görülmüştür. Sonuç: SPF egzersizinin PF egzersizine göre ses üretiminin algısal rahatlığını arttırmak açısından daha yararlı olması hiperfonksiyonel disfoni gibi rahatsızlık hissinin yüksek olduğu durumlarda kullanımının uygun olabileceğini düşündürmektedir. Anahtar Kelimeler; Ses Terapisi, Yarı-Tıkalı Ses Yolu Egzersizleri, akustik parametreler
Özet (Çeviri)
Purpose: Semi-occluded vocal tract exercises are widely used in voice therapy and training. The aim of this study was to investigate the effects of two semi occluded vocal tract exercises: straw phonation and straw phonation in water, on the acoustic voice parameters and perceptual comfort of voice production. Material and Method: This study was conducted with the participation of 23 women who do not have any voice disorders. Participants attended two separate sessions of straw phonation and straw phonation in water exercises. Sound recordings were taken for acoustic analysis before and after the exercise, and the perceptual sound production comfort was evaluated by the participants with a 10-point scale. Statistical analysis was used by SPSS (Statistical Package for Social Sciences). Findings: The results of the study showed that straw phonation and straw phonation in water exercises made a significant difference on F0, NHR and SPI parameters. Among the acoustic parameters, only a significant difference was found in the VTI parameter between the two exercises. While both exercises produced significant results in self-assessment of comfort in sound production, it was observed that pipette phonation exercise was more effective in terms of perceptual comfort of sound production. Results: The fact that straw phonation in water exercise is more beneficial than straw phonation exercise in terms of increasing the perceptual comfort of sound production suggests that it may be appropriate in cases where the feeling of discomfort is high such as hyperfunctional dysphonia. Keywords; Voice Therapy, Semi-Occluded Vocal Tract Exercises, Acoustic Parameters