Tip 1 diyabetlilerde IL-22 ve IL-9 immün cevabının değerlendirilmesi
Evaluation of immune response of IL-22 and IL-9 in patients with TYPE 1 diabetes mellitus
  1. Tez No: 646408
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ UĞUR ADAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN GÜROL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmmünoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Tip 1 Diabetes Mellitus (T1DM), pankreas beta hücre tahribatına sebep olan çeşitli mekanizmalara bağlı metabolik hastalıktır. T lenfositleri alt grubu olan Th22, Th9, Tc22 ve Tc9 lenfositlerinin immün cevabının hastalık patogenezinde önemli bir rol alabileceği düşünülmektedir. Hastalık, bu hücrelerin arasındaki dengenin bozularak pankreatik beta hücrelerine immün atağın başlamasıyla meydana gelen bir süreç olarak bilinmektedir. Çalışmamıza katılan gönüllülerin (n:20 T1DM'li ve n:10 sağlıklı kontrol) periferik kan örneklerinden elde edilen periferik kan mononükleer hücreler (PKMH'ler), PMA ve iyonomisin ile 5 saat kültüre edilerek CD3+CD4+ (T yardımcı), CD3+CD8+ (T sitotoksik) hücrelerinin yüzey molekül ekspresyonları, hücre içi IL-22 ve IL-9 sitokin sıklığı ve bu sitokinlerin plazma konsantrasyonları akım sitometrik olarak değerlendirilmiştir. IL-22 ve IL-9 gen ekspresyonları kantitatif gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu ile analiz edilerek 2-ΔΔCt formülü ile hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Type 1 Diabetes Mellitus(T1DM) is a metabolic disease due to various mechanisms leading to pancreatic beta cell destruction. It is thought that the immune response of the subgroup of T lymphocytes, Th22, Th9, Tc22 and Tc9, can play an important role in the pathogenesis of the disease. The disease is known as a process that occurs when the immune attack begins with pancreatic beta cells by disrupting the balance between these cells. Peripheral blood mononuclear cells(PBMCs) obtained from the volunteers (n:20 patients with T1DM and n:10 healthy controls) participating in our study were cultured for 5 hours with PMA and ionomycin, Surface molecule expressions, intracellular IL-22 and IL-9 cytokine frequency of CD3+CD4+(T helper) and CD3+CD8+ cells(T cytotoxic) were evaluated by using flow cytometry as well as concentrations of plasma IL-22 and IL-9 cytokines. IL-22 and IL-9 gene expressions were analyzed by quantitative Real-Time PCR (qRT-PCR) and calculated by the formula 2-ΔΔCt.