Spor yöneticiliği mezunlarının istihdam sorununa yönelik sektörel ihtiyaç analizi
Sectoral requirement analysis of employment issue in the regard of sports managements graduates
  1. Tez No: 646422
  2. Yazar: YAKUP KAYMAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT MİRZEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Günümüz dünyasında işsizlik ve istihdam, ülkelerin karşı karşıya kaldığı en büyük problemlerden biridir. Yaşanan teknolojik gelişmeler ve küreselleşme ile birlikte her alanda uzman kişilere olan ihtiyaç artmıştır. Artık tamamen profesyonelleşen birçok sektörde artan nüfus ile birlikte istihdam sorunu da ciddi boyutlara ulaşmaya başlamıştır. Artan rekabet ile birlikte bugün sadece belirli bir alanda eğitim almış olmak, sektörlerin ihtiyaçlarını karşılamaya ve istihdam edilmeye yetmemektedir. Dünya çapında milyonlarca insana hitap eden ve milyarlarca dolarlık devasa bir boyuta ulaşan spor sektörü de kendi içinde uzmanlaşmaya, yani profesyonel spor yöneticilerine ihtiyaç duymaktadır. Bu çalışma, spor endüstrisi içinde yer alan ve spor yöneticiliği bölüm mezunlarına istihdam fırsatı sağlayan kurum, kuruluş ve işletmelerin spor yöneticiliği bölümüyle ilgili ihtiyaç ve beklentilerinin incelenmesi ve spor yöneticiliği bölümü mezunlarının istihdam sorununa ışık tutulması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada spor sektörünü temsilen seçilen katılımcılarla araştırmacı tarafından geliştirilmiş yarı yapılandırılmış görüşme formuyla görüşmeler yapılmış, spor yöneticiliğine ilişkin görüş ve beklentileri sorulmuş, istihdam problemine yönelik fikirleri alınmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu spor sektöründe yer alan çeşitli kurum ve kuruluş temsilcileri oluşturmuştur. Bu doğrultuda toplam 10 sektör temsilcisi ile görüşme yapılmıştır. Sektör temsilcilerini iki akademisyen, iki kulüp yöneticisi, iki spor federasyonu yöneticisi, Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı bir spor il müdürü, bir belediyeye bağlı spor kurumu yöneticisi, bir sivil toplum örgütü yöneticisi ve bir özel fitness işletmesi müdürü oluşturmuştur. Bu aşamadaki katılımcıların sektörün farklı alanlarını temsil etmesiyle hem ülke genelindeki beklentiler hem de spor yöneticiliği bölümünden beklentileri ve mevcut durum belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular ışığında; spor yöneticiliği eğitim programlarının sektörün ihtiyaç ve beklentileri ile uyuşmadığı, mezunların sektör tarafından yetersiz görüldüğü, devlet politikalarında ciddi eksikler olduğu ve bu yüzden spor yöneticiliği mezunlarının büyük bir istihdam sorunu yaşadığı açıkça görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's world, unemployment and employment are two of the biggest problems that states face. The requirement for the experts in every field increased due to the technological advancements and globalization. In the professionalized sectors, employment problem started to become a major issue with the increasing population. Having educated in a single field cannot satisfy the expectations of the sectors and it cannot be accepted as a reason for employment due to increased rivalry among graduates. The sport sector, which addresses millions of people around the world, grown into an industry and reaching billions of dollars, requires further specialization and expertise. To this end, sports directors are needed. This study is conducted to examine the expectations and the requirements of sports managements institutions, organisations and firms which create a chance of employment for departments of sports managements graduates. Thus it illuminates the employment issue of the graduates of this department. In this study, interviews were conducted with semi-structured interview forms, which had been created by the researcher with the participants who are chosen as representatives of sports sector and were asked about their opinions and expectations of employment issues in the sector. The study group of this study was formed by various institutions and organisations' representatives who work in sports sector. Accordingly, ten interviews were conducted. The participants are two academicians, two club executives, two sports federation executives, one provincial director of youth and sports, one executive from municipal sports institution, one non-governmental organization executive and one private fitness club manager. These participants represent diverse branches of the sector in order to form an idea to define both the expectations from the sports managements departments and the current situation. In the light of the findings obtained from the research, it becomes evident that the sports management programs do not comply with the needs and expectations of the sector. As a matter of fact, graduates are deemed insufficient by the sector. What is more, there are serious deficiencies in state policies, which leads to a severe employment problem among sports managements graduates.