Aşırı nitelikliliğin takım çalışmasına etkisinde motivasyonun rolü
The role of motivation in effect of over quality on team work
  1. Tez No: 646433
  2. Yazar: ALP GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Globalleşen dünyada örgütler varlıklarını devam ettirebilmek ve geleceğe daha umutla ulaşabilmek için üstün niteliklere sahip olmak zorundadır. Tüm bu süreci yönetirken örgütler, içinde barındırdıkları çalışanların tamamına yakınının üstün nitelikli olmasını istemektedir. Buna karşın bireyler de iş seçimi yaparken kendilerine uygun işler aramakta, kendilerini mutlu hissedebilecekleri işlerde bulunmak istemektedir. Tüm bu gelişmelerin bulunduğu dünyada bireyleri motive ederek şirketlerinde tutmak isteyen işverenler, her geçen gün bu durumun yollarını aramaktadır. Nitekim bir personelin kaybedilip yeni personelin alınması için kaybedilen süre ve maliyet, aynı personelin elde tutulmasından daha fazladır. Bu durumun korunmasında en önemli nokta motivasyonken, bunu destekleyici bir nokta da takım çalışmasıdır. Çünkü takım çalışması bireylerin motivasyon düzeylerini arttırıken, onların aidiyet duygularını ve güven duygularını olumlu etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı, aşırı nitelikliliğin takım çalışması üzerindeki etkisinin değerlendirilmesinin yanı sıra bu iki kavram arasındaki ilişki de motivaysonun rolünü araştırmaktır. Araştırmada iki özel bankanın genel müdürlük çalışanlarından anket yöntemi ile veri toplanmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS versiyon 25.0 paket programında analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda; aşırı niteliklilik ve motivasyon arasındaki ilişki ile aşırı niteliklilik ve takım çalışması arasındaki ilişkinin negatif yönde korelasyon gösterdiği; yine motivasyon ve takım çalışması arasındaki ilişkinin ise pozitif yönde korelasyon gösterdiği görülmüştür. Aşırı nitelikliliğin motivasyon üzerinde etkili olmadığına fakat takım çalışması devreye girdiği zaman kısmi olarak olumlu yönde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In a globalizing world, organizations must have superior qualifications to sustain their existence and reach the future with more hope. While managing this entire process, organizations want almost all of the employees they host to be of superior quality. On the other hand, individuals are looking for jobs that suit them while choosing a job and want to do jobs in which they can feel happy. Employers who want to motivate individuals and keep them in their companies in the world where all these developments occur are looking for ways of this situation day by day. As a matter of fact, the time and cost lost for the recruitment and recruitment of new personnel are more than the retention of the same personnel. While the most important point in maintaining this situation is motivation, a supportive point is teamwork. Because team work increases the motivation levels of individuals and affects their sense of belonging and trust positively. The aim of this study is to evaluate the role of motivation in the relationship between these two concepts as well as evaluating the effect of overqualification on teamwork. In the research, data was obtained from the employees of the headquarters of two private banks by using a survey method. The data obtained were analyzed in IBM SPSS version 25.0 package program. As a result of the analysis; that the relationship between overquality and motivation and the relationship between overquality and teamwork negatively correlates; again, the relationship between motivation and teamwork was positively correlated. It was observed that excessive qualification was not effective on motivation, but partially positively affected when teamwork came into play.