Algılanan aşırı nitelikliliğin sanal kaytarma üzerindeki etkisinde tükenmişliğin rolüne yönelik bir araştırma
The mediating effect of burnout on the relationship between perceived overqualification and cyberloafing
  1. Tez No: 833816
  2. Yazar: SEVDA MAMMADZADA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı, aşırı niteliklilik algısı ile sanal kaytarma arasındaki ilişkide tükenmişliğin aracı rolünü incelemektir. Bu amaç doğrultusunda Azerbaycan ve Türkiye`de çalışmakta olan 233 beyaz yakalı çalışan ile anket uygulaması yapılmıştır. Ölçekler için geçerlilik ve güvenirlilik analizleri gerçekleştirilmiştir. Hipotez testleri için SPSS programı kullanılmış ve Hayes Process Macro yöntemi ile analiz gerçekleştirilmiştir. Hem tüm katılımcılar için hem de her iki ülke katılımcıları için ayrı ayrı analiz yapılmıştır. Analiz sonucunda algılanan aşırı nitelikliliğin tükenmişlik üzerinde anlamlı ve pozitif etkisi bulunsa da sanal kaytarma üzerinde bir etkisine rastlanmamıştır. Aynı zamanda tükenmişliğin, algılanan aşırı niteliklilik ve sanal kaytarma arasındaki ilişki de aracı rolü bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the mediating role of burnout in the relationship between the perception of over-qualification and cyber-loafing. For this purpose, a survey was conducted with 233 white-collar employees working in Azerbaijan and Turkey. Validity and reliability analyses were performed for the scales. The SPSS program was used for hypothesis testing, and analysis was carried out with the Hayes Process Macro method. Analysis was conducted separately for all participants and participants from both countries. As a result of the analysis, although perceived over-qualification had a significant and positive effect on burnout, no effect was found on cyber-loafing. At the same time, burnout could not mediate the relationship between perceived over-qualification and cyber-loafing.