Algılanan aşırı nitelikliliğin örgütsel sinizme etkisinde kişilik özelliklerinin düzenleyici rolünü belirlemeye yönelik bir araştırma
A research on determining the moderating role of personality characteristics to the impact of perceived overqualification to organizational cynicism
- Tez No: 655247
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCA SÜRGEVİL DALKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın amacı, algılanan aşırı nitelikliliğin örgütsel sinizm üzerinde nasıl bir etkisinin olduğu ve bu etkide bireyin sahip olduğu kişilik özelliklerinin düzenleyici rolünün olup olmadığını belirlemektir. Araştırmanın örneklemini, üretim sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin 159 beyaz yaka çalışanı oluşturmaktadır. Araştırma verileri, kolayda örnekleme yöntemi ve elektronik ortamda uygulanan anket tekniğiyle elde edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, algılanan aşırı nitelikliliğin kendini üstün görme boyutunun örgütsel sinizm boyutlarından bilişsel ve davranışsal sinizm üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu saptanmıştır. Algılanan aşırı nitelikliliğin boyutlarının örgütsel sinizmin boyutları üzerindeki etkisinde kişilik özellikleri boyutlarının düzenleyici rolünün test edildiği regresyon modelinin ise anlamlı olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine what affect the perceived overqualification has on organizational cynicism and whether the personality traits of the individual have a regulatory role in this effect or not. The sample of the study consists of 159 white-collar employees of an enterprise operating in the manufacturing sector. The research data were obtained by sampels of method and an electronic survey technique. According to the results of this research, it was determined that the selfrighteousness dimension of perceived overqualification had a significant effect on cognitive and behavioral cynicism and one of the organizational cynicism dimensions. It was concluded that it is not significant the regression model in the regulatory role of personality traits dimensions which were tested to impact the dimensions of perceived overqualification on the dimensions of organizational cynicism.