An investigation into EFL university instructors' perspectives on the use of corpora in language teaching
İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretim elemanlarının dil öğretiminde derlem kullanımına yönelik bakış açılarının araştırılması
- Tez No: 646485
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAFİYE İPEK KURU GÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmanın iki amacı vardır. Öncelikle İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretim elemanlarının derlem kullanımına yönelik farkındalık düzeyini belirlemeyi amaçlamıştır. Çalışmanın diğer hedefi, öğretim elemanlarının derlem tabanlı öğretim üzerine katıldıkları yedi haftalık eğitimde edindikleri deneyimlere göre dil öğretiminde derlem kullanımına yönelik görüşlerini ortaya çıkarmaktır. Çalışmanın ilk aşamasında nicel veri, 89 öğretim elemanından derlem kullanımına yönelik bir anket aracılığıyla toplanmıştır. İkinci aşamada ise çalışma bağlamı için geliştirilmiş olan eğitime katılan 10 öğretim elemanından yansıtıcı günlük ve yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla nitel veri elde edilmiştir. Nicel veri betimsel istatistik yöntemiyle analiz edilmiştir. Nitel veri analizi için Sürekli Karşılaştırma Metodu kullanılmıştır. Bulgulara göre, öğretim elemanlarının derlem farkındalık düzeyinin düşük olduğu gözlemlenmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında elde edilen bulgular, öğretim elemanlarının dil eğitiminde derlem kullanımına dair farkındalık, bilgi ve beceri gibi kazanımlarından dolayı hizmet içi eğitimin önemini ortaya çıkarmıştır. Ayrıca bulgular, dil öğretiminde derlem kullanımının hata düzeltme, kelime öğretimi ve otantik kaynağa erişim gibi bazı faydalarının; materyal hazırlama süreci, öğrencilerin derlem araçları kullanımı ve düşük dil seviyesinde işlevsiz olma gibi bazı zorluklarının olduğunu ortaya koymuştur. Son olarak, bu bulgular alanyazın doğrultusunda tartışılmış ve gelecekteki çalışmalar için öneriler ile pedagojik uygulamalar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was twofold: to explore EFL university instructors' familiarity with corpus use and to investigate their views on the use of corpora in language teaching based on firsthand experiences during a seven-week training program on corpus-based language teaching. In the initial phase of the study, quantitative data were collected from 89 EFL university instructors via a background questionnaire on corpus use. As for the second phase of the study, qualitative data were obtained from 10 EFL university instructors who took part in the training developed for the research context through reflective logs and semi-structured interviews. The quantitative data were analyzed descriptively, and the qualitative data were analyzed using the Constant Comparative Method. Based on the findings, it was found out that the university instructors' familiarity with corpora was low. In the second phase of the study, the findings revealed the importance of implementing in-service training as the university instructors gained awareness, knowledge, and skills required for corpus use in language pedagogy. The findings also pointed out some benefits (e.g., effectiveness in error correction, usefulness in vocabulary instruction, helpful for accessing authentic/reference source) and drawbacks (e.g., difficulties in material preparation, difficulties in students' interaction with corpora, impracticality with low proficiency level) of using corpora in language teaching. Finally, these findings were discussed in the light of the relevant literature, and pedagogical implications were presented along with suggestions for further studies.