Örgütsel güven ve işe adanmışlık ilişkisi
Relationship between organizational trust and job engagement
- Tez No: 646488
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM AKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma çalışanların fiziksel, bilişsel ve duygusal işe adanmışlık düzeyinin işletmeye duyulan güven ve çalışma arkadaşlarına duyulan güven ile ne derece ilişkili olduğunu ortaya koymak amacıyla yapılmıştır.Örgütsel güven kavramı,çalışanların yönetime olan güvenleri ve yönetimin kendilerine söylediklerine olan inanç derecesi olarak tanımlanmaktadır. Adanmışlık ise kişilerin tüm emek ve gücünü belli bir amaca yöneltmesi ve o amaç doğrultusunda çalışması şeklinde tanımlanmaktadır. Güven ve adanmışlık, işletmenin hedeflerini gerçekleştirebilmesi için çalışanlarında bulunması gereken bir değer olarak görülmektedir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kavramsal olarak örgütsel güven, ikinci bölümde kavramsal olarak işe adanmışlık, üçüncü bölümde ise her iki kavramın belirlenen anakütle ve örneklem düzeyinde ilişkisini tespite yönelik yapılan araştırmaya ve bulgularına yer verilmiştir. Araştırma Haziran 2019 itibariyle Pamukkale Teknokent'te faaliyet gösteren ve gönüllü katılım sağlayan firmalarla yapılmıştır. Çalışmada yapılan korelasyon ve regresyon analizlerinde örgütsel güven ile işe adanmışlık arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the level of commitment of employees to physical, cognitive and emotional work and to the level of trust in the company and to their colleagues. The concept of organizational trust is defined as the trust of employees in management and the degree of belief in what management tells them. sDevotionality is defined as directing all labor and power to a specific purpose and working towards that purpose. Trust and dedication are seen as a value that employees must have in order to achieve their goals. The study consists of three parts. In the first part, the conceptual organizational trust literature, in the second part, the conceptual commitment to work, and in the third part, the research and findings for determining the relationship between both concepts at the determined population and sample level are included.As of June 2019, the research was conducted with companies operating in Pamukkale Technocity and providing voluntary participation.In the correlation and regression analyzes conducted in the study, a positive and significant relationship was found between organizational trust and commitment to work.