Due diligence
Due diligence
  1. Tez No: 646529
  2. Yazar: BETÜL YAĞMUR ÇİL
  3. Danışmanlar: DR. AYŞE ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Çalışmamızda temel olarak şirket birleşme ve devralma işlemlerinde yürütülen due diligence süreci incelenmektedir. Bu kapsamda ilk olarak due diligence kavramı açıklanacak devamında ise şirket birleşme ve devralma işlemleri ile due diligence süreci arasındaki ilişki ile due diligence sürecinin şirket birleşme ve devralma işlemlerinin hangi aşamasında konumlandırıldığına işaret edilecektir. Çalışmamamızın devamında ise temel due diligence türleri kapsamında finansal, vergisel ve teknolojik due diligence türleri açıklanacak ve bu due diligence türlerinin genel özellikleri belirtilecektir. Müteakiben due diligence iş ve işlemlerine katılanlara göre due diligence süreçlerine değinilecek, bu çerçevede alıcı ve satıcı açısından due diligence iş ve işlemleri açıklanacaktır. Tezin ilerleyen bölümlerinde ise hukuki due diligence süreci açıklanarak bu kapsamda malvarlığı hukuku, iş hukuku ve sözleşmeler hukuku bakımından due diligence süreçlerinin nasıl yürütüldüğü ile bu süreçlerin inceleme alanları değerlendirilecektir. Çalışmamızın sonraki bölümünde due diligence ve culpa in contrahendo ilişkisine dair değerlendirmeler gerçekleştirilecektir. Çalışmamızın son bölümünü ise due diligence iş ve işlemleri kapsamındaki sorumluluğa dair incelemenin gerçekleştirilmesi oluşturacak ve bu çerçevede ayıp kavramı ile due diligence sürecini yürüten kişilerin sorumluluğu hususları değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, constitutively due diligence process in mergers and acquisitions has been studied. In this regard, first, the concept of due diligence will be explained. Afterwards, the relationship between the merger and acquisition transactions of the company and the due diligence process will be addressed and the stages of the due diligence process at the merger and acquisition transactions will be pointed out. In the continuation of our study, financial, tax and technological due diligence types will be explained within the scope of basic due diligence types and the general characteristics of these due diligence types will be specified. Subsequently, due diligence processes will be mentioned according to those participating in due diligence works and transactions and in this framework due diligence works and transactions will be explained in terms of buyers and sellers. In the following sections of the thesis, the legal due diligence process will be explained and in this context, how the due diligence processes are carried out in terms of property law, labour law and contract law and these processes will be evaluated. In the next part of our thesis, writing due diligence report and the due diligence process checklist have been explained. Following these explanations, will be evaluated the relationship between due diligence and culpa in contrahendo. The last part of our thesis will be the reviews of the liability within the context of due diligence work and transactions. In this framework, the relationship between the concept of defect and the liability of those who exerciser the due diligence process will be evaluated.